ورود / ثبت نام
0
0

استراتژی زبان های .NET

493 بازدید
استراتژی زبان های .NET

همه ما از تاثیر شگفت سرمایه گذاری استراتژی زبان های .NET روی زندگی روزمره افراد آگاه هستیم. زبان های .NET قدرت بزرگی از پلت فرم .NET و عامل اصلی در انتخاب افراد و ماندگار شدن در آن هستند.

C#

C# توسط میلیون ها افراد استفاده می شود. به عنوان یک اشاره آماری، بررسی توسعه دهنده های Stack Overflow در سال جاری C# را به عنوان محبوب ترین زبان های برنامه نویسی نشان می دهد که فقط جاوا و البته جاوا اسکریپت از آن جلو زده اند (بدون درنظر گرفتن SQL به عنوان یک زبان برنامه نویسی).

تنوع پلت فرم های سی شارپ سرسام آور است، اعم از بازی سازی در Unity، اپلیکیشن های موبایل در Xamarin، اپلیکیشن های وب در ASP.NET، اپلیکیشن های کسب و کار در ویندوز، میکروسرویس های .NET Core روی لینوکس در Azure و AWS و موارد دیگر…

استراتژی
همچنین C# یکی از معدود زبان های جریان اصلی است که در بررسی ۱۰ زبان محبوب Stack Overflow محسوب می شود، با پیوستن پایتون به عنوان تنها دو زبان برنامه نویسی در هر دو top 10 انتخاب شدند.

بعد از تمام این سال ها، افراد هنوز C# را دوست دارند! چرا؟ زیرا مایکروسافت در تحول با سلیقه و منطقی آن خوب عمل کرده است، پرداختن به چالش های جدید در حالی که روح زبان دست نخورده باقی مانده است. C# به عنوان زبانی پربار، قدرتمند و با استفاده آسان شناخته می شود و غالبا به عنوان مترادفی برای .NET درنظر گرفته می شود.

استراتژی برای C#

ما برای پاسخگویی به نیازهای در حال تحول توسعه دهندگان و باقی ماندن یک زبان برنامه نویسی تاحدودی هنری C# را در حال رشد حفظ خواهیم کرد. ما به شدت نوآوری خواهیم کرد، درحالی که به شدت مراقب هستیم که روح زبان دست نخورده باقی بماند.

با توجه به تنوع پایه توسعه دهندگان، ما پیشرفت و بهبود زبان و کارایی را ترجیح میدهیم که به سود همه یا بسیاری از برنامه نویسان باشد و از تمرکز بیش از حد بر یک بخش خاص اجتناب میکنیم.

ما همچنان به تقویت اکوسیستم گسترده تر ادامه خواهیم داد و نقش آن را در آینده C# رشد خواهیم داد، درحالی که از نظارت های قدرتمند تصمیم گیری های طراحی برای اطمینان از ادامه انسجام نگهداری می نماییم.

هر نسخه جدید در C# با یک انقلاب عمده زبانی آمده است: جنریک ها در C# 2.0، کوئری های یکپارچه زبان (و بهبودهای عملکردی بسیار) در C# 3.0، پویایی در C# 4.0، async در C# 5.0 و ایجاد ویژگی های کوچک اما مفید بسیاری در C# 6.0. بسیاری از ویژگی های سناریوهای درحال ظهوری را ارائه می دهند، و از C# 5.0 یک تمرکز قوی روی دستگاه های متصل و سرویس ها، تاخیر آن اتصالات و کار با داده هایی که در سراسر آن ها جریان دارد وجود داشته است. C# 7.0 بدون استثنا، با تطابق تاپل ها و الگو به عنوان بزرگترین ویژگی ها، انتقال جریان داده ها و کنترل آن در کد خواهد بود.

از C# 6.0، یادداشت های طراحی زبان به صورت عمومی درآمده است. این زبان به طور فزاینده ای به وسیله گفتگو با انجمن، در حال حاضر تا حد گرفتن ویژگی های زبان با کمک هایی از خارج مایکروسافت، شکل گرفته است.
فرایند طراحی C# در ریپوزیتوری گیت هاب dotnet/csharplang گسترده شده، و بحث های مربوط به طراحی C# در لیست پستی csharplang اتفاق می افتد.

Visual Basic

ویژوال بیسیک و استراتژی آن توسط صدها هزار نفر از مردم مورد استفاده قرار میگیرد. اغلب از WinForms برای ساخت اپلیکیشن های تجاری در ویندوز استفاده می کنند و تعداد کمی مصرانه در استفاده از ASP.NET Web Forms برای ساخت وب سایت ها استفاده می نمایند.

اکثریت کاربر C# هم هستند. برای بسیاری از آنها ممکن است به دلیل الزامات زبان پروژه های مختلفی باشد که روی آن کار میکنند. با این حال، در خارج از سناریوهای هسته VB بسیاری بدون شک به C# روی می آورند حتی زمانی که VB پشتیبانی شود: اکوسیستم، نمونه ها و انجمن ها در C# اغلب غنی تر و فراوان تر هستند.

استراتژی
یک روند جالب که ما در ویژوال استودیو می بینیم این است که VB دو برابر سهم توسعه دهندگان جدید نسبت به همه توسعه دهندگان را دارد. این نشان میدهد که VB همچنان نقش یک زبان خوب، آسان جهت ورود برای افراد جدید در پلت فرم و یا حتی در برنامه نویسی را بازی میکند.
نظرسنجی Stack Overflow با VB که در بالای لیست زبان هایی است که کاربران آن تمایل به استفاده از یک زبان دیگر در آینده دارند، چندان مهربان نبود. به عقیده من این اطلاعات باید اغراق آمیز باشد: اول اینکه این تعداد ممکن است شامل برنامه نویسان VB6 باشد، که ما نمی توانیم آن ها را بخاطر تغییر زبان سرزنش کنیم.

همچنین، Stack Overflow یک پاتوق اولیه برای توسعه دهندگان VB نیست، بنابراین اگر شما در آنجا هستید تا حتی درباره شروع این زبان نظر دهید، ممکن است به این دلیل باشد که شما در حال حاضر به عنوان طرفدار یک زبان دیگر از Stack Overflow استفاده می نمایید. درنهایت، یک نگاه عمیق تر به داده ها نشان میدهد که محل بسیاری از توسعه دهندگان VB، C# خواهد بود، بنابراین این ممکن است بیشتر درباره تحکیم برنامه نویسی دات نت آن ها و کمتر از رد کردن خود تجربه VB باشد.

همه این ها می گوید، آمار بازکننده چشم است. به نظر می رسد که بسیاری از کاربران VB حس می کنند که کنار گذاشته شده اند، یا درباره آینده این زبان مطمئن نیستند. پس بیایید از فرصت استفاده کرده و به آن رسیدگی کنیم.

استراتژی برای ویژوال بیسیک

ما ویژوال بیسیک را ساده و قابل یادگیری نگه خواهیم داشت. هر کاری که لازم است انجام می دهیم تا آن را شهروند درجه یک اکوسیستم دات نت نگه داریم: زمانی که شکل های API به عنوان ویژگی های جدید C# بیرون می آیند، به عنوان مثال، استفاده این APIها باید احساس طبیعی درVB داشته باشند. تمرکز روی تجربه شکل دهی crooss-language و استراتژی را حفظ خواهیم کرد.

ما بر روی نوآوری در سناریوهای هسته و دامنه ها را جایی که VB محبوب است خواهیم داشت.این یک تغییر از استراتژی تکامل مشترک است که ما در سال ۲۰۱۰ طرح کردیم، که C# و VB در یک دوره مشترک قرار بگیرند.

برای VB دنبال کردن C# در تکامل تهاجمی خودش نه تنها از دست دادن اعتبار نیست، اما به طور فعال تضعیف کردن سادگی و قابلیت یادگیری آسان آن است که یکی از نقاط قوت کلیدی VB محسوب می شود.

در ویژوال استودیو ۲۰۱۵، C# 6.0 و VB 14 تا حد زیادی مشارکتی تکامل یافته بودند و بسیاری از ویژگی های جدید را به اشتراک گذاشتند: اپراتورهای null-conditional ?.، NameOf و…. با این حال، هر دو C# و VB همچنین هر یک به تعدادی از مشکلات خاص هر زبان پرداختند، برای مثال VB رشته های متنی چندخطی را اضافه کرد، کامنت ها بعد از ادامه خط ضمنی، و بسیاری دیگر. C#، از طرفی دیگر، اعضای expression-bodied و دیگر ویژگی هایی را که در VB نیاز نیست یا به طور طبیعی در VB حل شده است، اضافه کرد.

VB 15 همراه با زیرمجموعه ای از ویژگی های جدید C# 7.0 می آید. تاپل ها به خودی خود مفید هستند، اما همچنین اطمینان حاصل می شود که ردوبدل اطلاعات بزرگ ادامه می یابد، همانطور که APIها شروع خواهند کرد تا تاپل ها را در امضای خود داشته باشند.

با این حال، VB 15 ویژگی هایی مانند is-expression، out-variable و توابع محلی را که احتمالا بیشتر به VB آسیب می رساند تا اینکه برای خوانایی آن خوب باشد نمی تواند بگیرد.فرایند طراحی ویژوال بیسیک در ریپوزیتوری گیت هاب dotnet/vblang گسترده شده، و بحث های مربوط به طراحی C# در لیست پستی vblang اتفاق می افتد.

F#

F# توسط ده ها هزار نفر از افراد استفاده می شود و یک رشد بالفعل و بالقوه را نشان می دهد. به عنوان یک زبان هدف استفاده بسیار وسیع و متنوع دارد، اما قطعا این زبان یک مرکز ثقل سراسر وب و خدمات ابری، ابزارها، حجم کار تحلیلی و دستکاری داده ها دارد.

F# در لیست زبان های محبوب بسیار بالاست: افراد کار کردن در محیط آن را دوست دارند! درحالی که قالب فوق العاده ای نسبت به اکثر زبان های دیگر آن لیست دارد، بسیاری از طرح های اخیر کارهای بسیاری انجام داده اند تا آن را بگیرند، و افزایش سهم اکوسیستم دات نت – داخل و خارج مایکروسافت  به F# به عنوان یک زبان که می توان آن را به حساب آورد، هدف قرار داد و آزمون و خطا کرد فکر می کنند.

استراتژی
F# و استراتژی آن دارای یک جامعه پدیداری درگیر است که نقش بسیار فعالی در تکامل و بهبود مستمر آن نه حداقل از طریق فرایند طراحی زبان کاملا باز به عهده دارد. این زبان یک دونده پیشتاز مطلق برای دات نت اپن سورس بوده است، و همچنان ادامه می دهد تا سهم بزرگی از سهم خود که از خارج از مایکروسافت میاید داشته باشد.

استراتژی F#

ما مشارکت انجمن قدرتمند در F# را با ادامه ایجاد زیرساخت های لازم و قالب برای تکمیل مشارکت های انجمن قادر ساخته و تشویق خواهیم کرد. با بهبود تجربه زبانی و قالبی، از بین بردن موانع مشارکت، و رسیدگی به نقاط ضعف برای کاهش شکاف تجربه C# و VB، F# را به زبان کاربردی مجهزشده به بهترین شکل در بازار تبدیل خواهیم کرد.

از آنجایی که ویژگی های جدید زبان در C# و استراتژی ظاهر می شود، مطمئن خواهیم شد که آنها هم به خوبی با F# و استراتژی آن همکاری می کنند.

در بالای میراث کاربردی قدرتمند خانواده ML زبان ها و یکپارچه سازی عمیق با پلت فرم دات نت، F# برخی ویژگی های زبانی واقعا پیش گامانه دارد. ارائه دهندگان نوع، الگوهای فعال، و عبارات محاسبه همه و همه روانی حیرت انگیزی را به آن هایی که تمایل به یادگیری این زبان دارند ارائه می دهد. آنچه که F# بیش از هر چیزی به آن نیاز دارد تمرکز بر از بین بردن موانع اصلی مقبولیت و بهره وری در تمام سطوح است.

بنابراین، F# 4.1 به طور گسترده ای با یکپارچه سازی با انتزاع محل کار ویرایشگر Roslyn ، هدف قرار دادن .NET Core و .NET Standard و پیغام های خطای بهبودیافته کامپایلر در ویژوال استودیو قالب بهبودیافته ای دیده می شود.

بسیاری از ابزارهای بهبودیافته ویژوال استودیو و به ویژه پیغام های خطای بهبودیافته محصول مستقیم انجمن قدرتمند اپن سورس F# است.طراحی زبان F# در ریپوزیتوری های language suggestion و RFC قرار می گیرند.

امیدواریم این پست تاحدودی چارچوب تصمیم گیری های ما برای زبان های دات نت را روشن کرده باشد.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=34218
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
زهره سلطانیان
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد استراتژی زبان های .NET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.