ورود / ثبت نام
0
0

نگاهی به ویژگی های .Net Core 2.0

381 بازدید
ویژگی های .NET Core 2.0

در این مقاله نگاهی به ویژگی های .NET Core 2.0 و مزایایه استفاده از آن میپردازیم.NET Core 2.0 با ۲۰ درصد عملکرد سریع‏تر نسبت به .NET Core 1.X مورد توجه همگان قرار گرفته است. .NET Core 2.0 با بهینه شدن تا هسته، اتفاق بزرگی برای توسعه دهندگان مایکروسافت است.

این یک فریمورک ماژولار است که MVC و API را به صورت یک تک مدل برنامه نویسی که روی .NET Framework یا .NET Core run-time اجرا می‏شود اما قابلیت اجرا روی هر پلتفرمی را دارد، به یکدیگر پیوند می‏دهد. در استقرار روی فضای ابری بسیار انعطاف پذیر است و به دلیل خاصیت چند پلتفرمی، تقاضای آن در میان توسعه دهندگان در حال افزایش است.

Asp.Net در مقابل Asp.Net Core

ویژگی های .NET Core 2.0

برنامه‏ ی Asp.Net core نیز یک برنامه‏ ی .Net Framework است، چرا که کتابخانه ‏های .Net core هم برای core و هم برای برنامه ‏های .Net framework استفاده می‏شود. چیزی که در اینجا باید مورد توجه قرار بگیرد این است که Asp.Net core بر پایه .Net framework و .Net Core ساخته شده است در حالیکه Asp.Net اکنون به عنوان .Net Framework شناخته می‏شود. تصویر زیر را ببینید (از این وبلاگ).

ویژگی های .NET Core 2.0

کتابخانه ‏ها/وابستگی ‏های Asp.net Core مستقل هستند، اکثر پکیج ‏ها از Nuget دانلود می‏شوند اما قابلیت اجرا بر روی ویندوز، لینوکس و مک را دارند در حالیکه در Asp.Net پکیج‏ ها مستقل هستند اما تنها می‏توانند بر روی سیستم های بر پایه ویندوز روی .Net Core CLI (رابط خط فرمان .Net Core) اجرا شوند که IDE (محیط توسعه مجتمع) به آن وابسته است.

این زنجیره ابزار چند پلتفرمی برای توسعه ‏ی برنامه ‏های .Net بدون در نظر گرفتن پلتفرم است. ویژوال استودیو به عنوان IDE اجرا بر روی ویندوز و سیستم عامل مک را پشتیبانی می‏کند. ویژوال استودیو کد (VS code) نیز می‏تواند به عنوان IDE بر روی سیستم‏ های ویندوز،مک و لینوکس استفاده شود. .Net Core CLI می‏تواند بر روی پنجره فرمان برای اجرای مستقیم برنامه‏ های .Net استفاده شود.

  •  dotnet new console
  • dotnet build –output /build_output
  •  dotnet /build+output/my_app.dll

 

اطلاعات بیشتر در رابطه با ویژگی های .NET Core 2.0

آخرین ورژن Core روی فروشگاه است. با رابط خط فرمان، تنها چند فرمان از ایجاد یک برنامه ‏ی .Net Core 2.0 فاصله است. .Net core 2.0 اکنون با Entity framework 2.0 عرضه می‏شود. برای شروع کار با .Net Core 2.0، تنها نیاز است .Net core 2.0 SDK برای ایجاد یک برنامه ‏ی کوچک و ساده با استفاده از CLI را دانلود و نصب کنید.

ویژگی های .NET Core 2.0

.Net Core 2.0 در عملکرد پیشرفت بسیاری کرده است. یکی از برترین پیشرفت‏ها در .Net Core 2.0 صفحات Razor است. صفحات Razor در پروژه‏ های .Net core 2.0 MVC با استفاده از services.AddMvc(); بطور پیش ‏فرض فعال هستند؛ حال چه چیز جدیدی در مجتمع ‏سازی صفحات Razor وجود دارد؟

اکنون در صفحات Razor هیچ اتصال مستقیمی با کنترل‏ کننده‏ ی سختگیر که برای ایجاد و افزودن دیدگاه به آن‏ها و سپس مسیردهی از طریق کنترل‏ کننده ‏ها و اقدامات، وجود ندارد. اکنون می‏توانیم مستقیما یک پوشه ایجاد کنیم و یک صفحه ‏ی .cshtml اضافه کنیم. برای مثال، یک فایل cshtml به نام “CoreTest.cshtml” اضافه می‏کنیم.

@page
سلام به Core 2.0!

در اینجا مسیردهی “/CoreTest” خواهد بود. ساده و واضح! موضوع جالب توجه در اینجا این است که مسیر صفحه قبل “/CoreTest” بود، حال می‏تواند شخصی سازی شود و به مسیر سفارشی جدید، فرضا “/core-test” مسیر دهی دوباره شود.
کامپایل کردن Razor آسان‏ تر است و بطور خودکار در طول انتشار پکیج یا برنامه کامپایل می‏شود.


services.AddMvc() 
.AddRazorPagesOptions((opts); 
{ 
opts.Conventions.AddPageRoute("/CoreTest", "core-test"); 
}); 

MvcRazorCompileOnPublish خاصیتی است که بطور پیش ‏فرض بر روی true تنظیم شده است. می‏توانیم برای جلوگیری از این کامپایل خودکار آن را false کنیم.

  • netcoreapp2.0
  • false

.Net core 2.0 در مقایسه با .Net Core 1.X فایل کلاس Program.cs را ساده‏ تر کرده است.

برای .Net Core 1.X


public class Program { 
public static void Main(string[] args) 
{ 
var host = new WebHostBuilder().UseKestrel()
.UseContentRoot(Directory.GetCurrentDirectory()).UseIISIntegration()
.UseStartup().UseApplicationInsights().Build(); 
host.Run(); 
} 
} 

برای .Net Core 2.0


public class Program { 
public static void Main(string[] args) { 
BuildWebHost(args).Run(); 
} 
public static IWebHost BuildWebHost(string[] args) WebHost.CreateDefaultBuilder(args).UseStartup().Build(); 
} 

حال مهاجرت (انتقال) یک پروژه/برنامه‏ ی .Net Core 1.X به .Net Core 2.0 نیز آسان است. مراحل مهاجرت (انتقال) را در مقالات بعدی بدون رها کردن رشته‏ی این مقاله پوشش خواهیم داد.

بیایید یک برنامه ‏ی وب MVC از طریق خط فرمان ایجاد کنیم

با استفاده از رابط خط فرمان می‏توانیم انواع مختلفی از برنامه ‏های دات‏ نت را بدون استفاده از GUI (رابط کاربری گرافیکی) ایجاد کنیم. فرمان‏ هایی که استفاده می‏شوند عبارتند از:

  •  dotnet new –type

انواع مختلفی از برنامه‏ های دات‏ نت وجود دارد که می‏توانند با استفاده از فرمان جدید و مشخص کردن نوع، ایجاد شوند. بیش‏تر یک برنامه ‏ی کنسول ایجاد کردیم، بنابراین فرمان این بود “dotnet new console”. بطور مشابه برای یک پروژه‏ ی وب معمولا، فرمان اینگونه خواهد بود “dotnet new web”. برای برنامه ‏های MVC، فرمان این است “dotnet new mvc”.

  •  dotnet restore

پکیج ‏ها و اسمبلی‏ ها را در زمان کامپایل کردن پروژه بازیابی می‏کند. این فرآیند بطور خودکار در طول فرآیند ایجاد پروژه‏ ی جدید نیز اجرا می‏شود.

  •  dotnet build.

این فرمان ساخت است که قبل از اجرای برنامه، که نیاز است تا برنامه کامپایل شود، اجرا می‏شود.

  • dotnet run

این فرمان در حقیقت برنامه را اجرا می‏کند، میزبانی را با استفاده از IIS و پورت localhost انجام می‏دهد.

تمام فرمان در CMD به صورت زیر است:

ویژگی های .NET Core 2.0

پروژه پس از ایجاد به این شکل خواهد بود:

ویژگی های .NET Core 2.0

فرمان اجرا در CMD به این شکل است:

ویژگی های .NET Core 2.0

ویژگی ‏های جالب بیشتری در ویژگی های .NET Core 2.0 معرفی شده است.همچنین از این لینک میتوانید کلیه مقالات آموزش .NET Core را دنیال کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=33172
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
زهره سلطانیان
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نگاهی به ویژگی های .Net Core 2.0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.