ورود / ثبت نام
0
0

ایجاد اولین اپلیکیشن در ASP.NET Core

963 بازدید
اپلیکیشن در ASP.NET Core

ایجاد اولین اپلیکیشن در ASP.NET Core، ما یاد می­ گیریم که چگونه اولین اپلیکیشن .NET Core 2.0 خود را بسازیم. برای این کار از ویژوال استودیو ۲۰۱۷ استفاده می­کنیم.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

اولین مرحله باز کردن ویژوال استودیو و کلیک روی File -> New و سپس انتخاب گزینه Projects است.

در پنجره باز شده از منوی سمت چپ پنجره روی زیرشاخه Templates کلیک می­ کنیم تا باز شود، سپس زیرشاخه Visual C# را باز می­کنیم و روی Web Templates کلیک می­ کنیم.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده، وسط پنجره New Project شامل دو الگو برای پروژه­ های ASP.NET Web است:

  • NET Core Web Application.: این الگو را انتخاب کنید تا یک پروژه اپلیکیشن وب جدید ASP.NET Core قابل اجرا روی هر پلت­فرم و سازگار ایجاد کنید که روی .NET Core Framework اجرا می­ شود.
  • (NET Web Application (.NET Framework.: این الگو را انتخاب کنید تا یک پروژه اپلیکیشن وب جدید ایجاد کنید که روی .NET Framework استاندارد اجرا می­ شود.

در این آموزش، ما می­ خواهیم یک اپلیکیشن وب ASP.NET Core قابل اجرا روی پلت­ فرم­ های مختلف ایجاد کنیم. بنابراین، الگوی ASP.NET Core Web Application را انتخاب می ­کنیم. در پنجره باز شده نام مناسب، محل ذخیره­ سازی و نام solution را برای برنامه انتخاب می­ کنیم. در این مثال، ما نام MyFirstCoreApp را به آن می­ دهیم و روی دکمه OK کلیک می­ کنیم. با این کار پنجره دیگری به شکل زیر باز می ­شود.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

همانطور که می­ بینید، می­ توانیم نسخه فریمورکی را که می­ خواهیم در برنامه استفاده کنیم انتخاب کنیم. ما قصد داریم که از .NET Core 2.0 استفاده کنیم پس در لیست بازشو به صورت زیر آن را انتخاب می­ کنیم.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

حالا الگوی Empty را انتخاب می­ کنیم تا همانطور که قول دادیم از صفر تا صد اپلیکیشن وب ASP.NET Core را درک کنیم. در اینجا ما از پشتیبانی Docker و احراز هویت استفاده نخواهیم کرد، بنابراین روی OK کلیک می­ کنیم تا وب اپلیکیشن ASP.NET Core ما به صورت زیر ساخته شود.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

اندکی صبر تا ویژوال استودیو پکیج ­های پروژه را بازیابی کند. فرایند بازیابی به این معنی است که ویژوال استودیو به صورت اتوماتیک وابستگی ­های پیکربندی شده را به عنوان پکیج ­های NuGet اضافه، به روزرسانی یا حذف می ­کند. ساختار کلی پروژه ایجاد شده به شکل زیر خواهد بود.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

ساختار پروژه را در بخش بعدی به طور مفصل بررسی می­ کنیم. برای اجرای این اپلیکیشن وب، به منوی Debug رفته و روی گزینه Start without Debugging کلیک می­ کنیم و یا راه ساده تر دکمه ­های ctrl و F5 را فشار می­ دهیم. با این کار مرورگر باز شده و صفحه زیر را نمایش می­ دهد.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

خروجی “Hello World” بالا از متد Configure از کلاس Startup در فایل Startup.cs در پروژه می­ آید. فایل Startup.cs را باز کرده و متد Configure را ببینید. متن “Hello World” را تغییر دهید و به زبان شیرین فارسی سلام و علیکی با دنیای ASP.NET Core  داشته باشید و خروجی جدید را مشاهده بفرمایید. درباره کلاس Startup.cs گفتنی بسیار است که به وقتش صحبت می­ کنیم.

همچنین می ­توانید آیکون IIS express را روی نوار وظیفه پایین صفحه ببینید. روی آن راست کلیک کنید تا سایت­ های ASP.NET در حال اجرا روی ماشین توسعه خود را ببینید.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

خب این هم از اولین برنامه ASP.NET Core که روی .NET Core اجرا می ­شود و یاد گرفتیم چگونه آن را بسازیم. حالا نوبت آن رسیده که نگاه دقیق­ تری به ساختار پروژه داشته باشیم.

ساختار اپلیمیشن در ASP.NET Core

در این قسمت درباره ساختار پروژه و اهمیت هریک از فایل ­های ساخته شده توسط الگوی اپلیکیشن در ASP.NET Core در ویژوال استودیو ۲۰۱۷ صحبت می کنیم.

شکل زیر، ساختار پیش فرض پروژه است زمانی که یک اپلیکیشن در ASP.NET Core خالی در ویژوال استودیو می­ سازیم.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

Solution explorer بالا solution پروژه را نشان می­ دهد. ما می توانیم با کلیک روی آیکون Solution and Folders و انتخاب گزینه Folder View آن را به حالت نمایش فولدر تغییر دهیم. این کار solution explorer را با همه فولدرها و فایل های پروژه نشان می دهد.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

نکته جالب:

پروژه ASP.NET Core فایل ها و فولدرهای پروژه را با فایل ها و فولدرهای فیزیکی همگام سازی می کند. اگر یک فایل یا فولدر جدید در فولدر پروژه اضافه کنید به طور مستقیم به solution explorer اضافه می شود و نیازی نیست که با راست کلیک کردن روی پروژه آن را اضافه کنیم.

csproj.:

ASP.NET Core 1.0 فایل csproj. را ایجاد نمی­ کند، به جای آن از xproj. و project.json برای مدیریت پروژه استفاده می کند. این در ASP.NET Core 2.0 تغییر کرد. الان ویژوال استودیو از فایل csproj. برای مدیریت پروژه ها استفاده می کند. با راست کلیک کردن روی پروژه و انتخاب Edit <project-name>.csproj می توانیم تنظیمات .csproj را ویرایش کنیم.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

csproj برای این پروژه به صورت زیر است:

اپلیکیشن در ASP.NET Core

فایل csproj شامل تنظیمات مربوط به فریمورکNET. هدف، فولدرهای پروژه، منابع پکیج NuGet و غیره است.

Dependencies:

وابستگی ها در پروژه ASP.NET Core 2.0 شامل همه پکیج های NuGet نصب شده سمت سرور و همچنین فریمورک های سمت کلاینت مانند jQuery، AngularJS، Bootstrsp و غیره است. این وابستگی های سمت کلاینت با استفاده از Bower در ویژوال استودیو مدیریت می شوند.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

همانطور که در بالا مشاهده می کنید، بخش dependencies در solution explorer پکیج های NuGet نصب شده را نمایش می دهد. همچنین شامل فولدر bower است که همه کتابخانه های فریمورک های نصب شده با استفاده از Bower در سمت کلاینت را دارد.

Properties:

بخش Properties شامل فایل launchSettings.json است که مشخصات تنظیمات اشکال­ یابی (debug) ویژوال استودیو را در بردارد. شکل زیر یک فایل پیش فرض launchSettings.json را نشان می دهد.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

همچنین می­ توانیم تنظیمات را از طریق تب debug مربوط به  properties پروژه ویرایش کنیم. روی پروژه راست کلیک کرده و Properties را انتخاب می ­کنیم و روی تب Debug کلیک می کنیم.

اپلیکیشن در ASP.NET Core

در تب debug، مشخصاتی که می خواهیم ویرایش کنیم به صورت بالا انتخاب می کنیم. می توان متغیرهای محیطی، url و غیره را تغییر داد.

در بخش بعدی wwwroot را بررسی خواهیم کرد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=28798
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فاطمه زکایی
فاطمه زکایی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی نرم افزار، مدت سه سال هست که در زمینه توسعه اپلیکیشن های تحت وب و اندروید و همچنین تولید محتوای تخصصی برنامه نویسی تحت وب و اندروید در مجموعه mspsoft در خدمت شما هستم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ایجاد اولین اپلیکیشن در ASP.NET Core

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.