ورود / ثبت نام
0
0

استفاده از چندین زبان برنامه نویسی در ASP.Net Website

428 بازدید
برنامه نویسی

برنامه نویسی

وب سایت های ASP.Net اجازه استفاده از چندین زمان برنامه نویسی مانند C# و Visual Basic در یک فولدر App_Code را در پروژه های وب سایت نمی دهند. اگر شما یک وب سایت C# ایجاد نمایید و سورس کدهای ویژوال بیسیک را در فولدر App_Code کپی نمایید، قادر به کامپایل وب سایت خود نخواهید بود. البته، اگر یک سورس فایل کوچک باشد، می توانید آن را خودتان به طور دستی یا به وسیله هر تبدیل کننده کدی به سورس سی شارپ تبدیل کنید اما اگر فایل بزرگی داشته باشید یا اگر بخواهید از چندین سورس فایل استفاده نمایید، کار وقت گیری خواهد بود. در این مقاله، می خواهیم نشان دهیم که چگونه تنها با تغییرات ساده ای در تنظیمات وب سایت خود می تواینم از چندین سورس فایل زبان های مختلف برنامه نویسی در یک وب سایت استفاده کنیم.

برای شروع یک پروژه وب سایت ASP.Net با استفاده از C# یا Visual Basic در ویژوال استودیو ایجاد می کنیم. در اینجا ما یک پروژه C# ایجاد کردیم. حال روی نام پروژه در Solution explorer راست کلیک کرده و فولدر App__Code را با استفاده از گزینه “Add ASP.Net Folder” اضافه می کنیم. سپس باید یک زیرفولدر جداگانه برای هر یک از زبان های برنامه نویسی که می خواهیم این پروژه پشتیبانی کند، ایجاد نماییم. برای این مثال، ما دو زیرفولدر CS و VB را برای پشتیبانی از دو زبان C# و Visual Basic ایجاد نمودیم. همچنین دو فایل کد به نام های “ClassOne.cs” و “ClassTwo.vb” را به ترتیب در زیرفولدرهای CS و VB ایجاد می کنیم. ساختار وب سایت ما بعد از ایجاد این دو فایل به شکل زیر خواهد بود:

 

برای بررسی اینکه آیا این فایل ها کامپایل شده و درست کار می کنند، یک فیلد و یک تابع در هر دو فایل ایجاد می کنیم. سورس کد هر دو فایل به شکل زیر است:

ClassOne.cs

public class ClassOne 
{ 
   public string Message; 
   public string GetMessage() 
   { 
      return this.Message; 
   } 
}

 

ClassTwo.vb:

Public Class ClassTwo

    Public Message As String

    Public Function GetMessage() As String
        Return Me.Message
    End Function

End Class

پس از ایجاد زیرفولدرهای جداگانه برای هر یک از زبان های برنامه نویسی و ایجاد چندین سورس فایل، تمام کاری که باید انجام دهیم تغییراتی در فایل web.config می باشد تا به ASP.Net بگوییم کدهای هر یک از این زیرفولدرها را به طور جداگانه کامپایل نماید. فایل web.config پروژه را باز کرده و تگ <compilation> را به آن اضافه می کنیم. باید <codesubdirectories> را به این قسمت اضافه نمایید.

<compilation>
  <codeSubDirectories>
   <add directoryName="CS"/>
   <add directoryName="VB"/>
  </codeSubDirectories>
</compilation>

به این ترتیب، پروژه شما چندین زبان برنامه نویسی را پشتیبانی می کند و می توانید از هر دو کلاس به صورت عادی استفاده نمایید. برای تست این کلاس ها، یک Default.aspx ایجاد نموده و دو button و یک lable به آن اضافه کنید و می توانید در رویداد کلیک دکمه، کلاس های موردنظر را همان طور که در کد زیر نشان داده شده است، انتخاب کنید:

protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
  {
    ClassOne obj = new ClassOne();
    obj.Message = "...متد سی شارپ فراخوانی شد";
    Label2.Text = obj.GetMessage();
  }
  protected void Button2_Click(object sender, EventArgs e)
  {
    ClassTwo obj = new ClassTwo();
    obj.Message = "...متد ویژوال بیسیک فراخوانی شد";
    Label2.Text = obj.GetMessage();
  }

 

برنامه نویسان معمولا چند زبان برنامه نویسی را در پروژه خود وارد می کنند تا تیم های با چندین زبان برنامه نویسی را پشتیبانی کنند که به طور مستقل عمل می کنند و چندین زبان مختلف را ترجیح می دهند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=17428
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فاطمه زکایی
فاطمه زکایی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی نرم افزار، مدت سه سال هست که در زمینه توسعه اپلیکیشن های تحت وب و اندروید و همچنین تولید محتوای تخصصی برنامه نویسی تحت وب و اندروید در مجموعه mspsoft در خدمت شما هستم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد استفاده از چندین زبان برنامه نویسی در ASP.Net Website

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.