ورود / ثبت نام
0
0

وارد کردن داده در GridView با استفاده از LINQ

1117 بازدید
GridView

GridView

در این مقاله به شما نشان خواهم داد که چگونه عملیات وارد کردن داده در GridView  با استفاده از Linq در ASP.Net را انجام دهید.آموزش به صورت سورس کامل و تصاویر دنبال شده است که گام به گام بخش های آموزش مورد برسی قرار گرفته است.

گام اول:

ویژوال استودیوی ۱۰ را باز کنید و سپس یک وب سایت خالی بسازید و سپس نامی همانند insert_data_gridview برای آن در نظر بگیرید.

گام دوم:

به وب سایتتان بروید که در قطعه ی سمت راستتان قرار دارد و بر روی پروژه راست کلیک کنید و Add New Item را انتخاب کنید. در آن شما نیاز به انتخاب Web Form را دارید. به طور پیش فرض نام آن Default.aspx خواهد بود. آن را به linqgridviewdemo.aspx تغییر دهید. نامگذاری در هر پروژه ای بسیار مهم است. سعی کنید آن را برای خود عادت کنید. در پروژه های بزرگ بسیار برایتان مفید خواهد بود.

گام سوم:

دوباره شما نیاز به افزودن SQL Server Database و LINQ to SQL classes از قسمت Add New Item و ارائه نام هایی مناسب برای هر دو فایل دارید.از شما در رابطه با اضافه کردن یا نکردن یک فایل SQL به فولدر “App_data” سوال میشود. گزینه Yes را انتخاب کنید. خوبه که پایگاه داده مان را در داخل یک فولدر امن که توسط مایکروسافت ارائه شده است نگه داریم درغیر اینصورت امکان دارد که توسط تزریق SQL (SQL injection) یا حملاتی مشابه هک شود.

گام چهارم:

ما در ابتدا صفحه ی linqgridviewdemo.aspx مان را طراحی میکنیم. آن را باز کنید و وارد قسمت Design شوید که در قسمت پایین نشان داده میشود. Design را همانند پایین تنظیم کنید :

وارد کردن داده در GridViewگام پنجم:

در قسمت چپ ویژوال استودیوتون یک server explorer وجود دارد. از آنجایی که شما یک سرور پایگاه داده ی SQL با افزوده اید , ویژال استودیو ۱۰ به صورت اتوماتیک یک فایل Database.mdf تولید میکند. بر روی جدول راست کلیک کنید و یک جدول جدید بسازید و نام آن را به tbl_data تغییر دهید.

وارد کردن داده در GridViewدر همان قسمت شما نیاز به ساخت ۲ عدد Stored Procedure به نام های sp_getdata و sp_insertdata دارید. کد زیر مربوط به sp_insertdata میباشد.

وارد کردن داده در GridViewو در زیر کد مربوط به sp_getdata میباشد.

وارد کردن داده در GridViewگام هفتم:

نیاز داریم که این Stored Procedure را به فایل LINQ که از add new item آن را افزودیم , اضافه کنیم.

فایل LINQ تان با نام DataClasses.dbml را باز کنید. زمانی که بازش کردید دو بخش میبینید. یکی برای پایگاه داده های مرتبط و دیگری برای یک پایگاه داده ی ساده است. حال باید تمام Stored Procedure هایمان را بکشبم و درون بخش یک پایگاه داده ساده بیاندازیم. مانند :

وارد کردن داده در GridViewگام هشتم:

فایل linqgridviewdemo.cs را باز کنید. ما نیاز به کد برای وارد کردن داده ها به TextBox هایمان و انجام پر کردن GridView به محض فشار دادن دکمه داریم. پس بیاید بریم . اینم از کد :

public partial class _Default: System.Web.UI.Page  
{  
  DataClassesDataContext ddc = new DataClassesDataContext();  
  protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)  
  {  
    refreshdata();  
  }  
  public void refreshdata()  
  {  
    GridView1.DataSource = ddc.sp_getdata();  
    GridView1.DataBind();  
  }  
  protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)  
  {  
    ddc.sp_insertdata(TextBox1.Text, TextBox2.Text, TextBox3.Text);  
    refreshdata();  
  }  
}

وارد کردن داده در GridView همین بود ! میتوانید با فشردن Ctrl+Shift+W آن را ببینید اگر که همه ی TextBox ها را پر کرده باشید و آنها را ثبت کرده باشید.میتوانید ببینید که همه ی داده ها وارد gridview میشوند. امیدواردم از آن لذت برده باشید.

ممنون از خواندن این مقاله… کدزنی خوبی داشته باشید!

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=14066
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
داریوش فرخی
داریوش فرخی هستم از سال 92 شروع به یادگیری برنامه نویسی و از سال 93 در بخش برنامه نویسی و تولید محتوای سایت mspsoft.com مشغول هستم. فعالیتم نیز بیشتر در زمینه های برنامه نویسی با سی شارپ و asp.net بوده است. اوقات فراغتم را هم غالبا با تماشای فیلم یا بازی های کامپیوتری پر میکنم .
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد وارد کردن داده در GridView با استفاده از LINQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. چرا Stored Procedure ساختیم و . . . ؟
  در صورتی که اگه خود جدول رو درگ میکردیم تو صفحه .dbml هم میتونستیم این عملیات رو انجام بدیم
  دلیل خاصی داره؟

  ۱۴