ورود / ثبت نام
0
0

مقاله ی آموزش اتصال ADO.Net به MySQL

1021 بازدید
ADO.Net به MySQL

ADO.Net و MySQL

در این مقاله به برسی اتصال ADO.Net به MySQL میپردازیم. یک پایگاه داده زمانی که به داده ذخیره سازی می آید یک استاندارد است. با اینکه چندین سیستم مدیریت پایگاه داده معروف برای انتخاب وجود دارد , تنها سه پایگاه داده بزرگ در دنیای پایگاه داده وجود دارد : Oracle , Microsoft SQL Server و MySQL. با توجه به آخرین آمارها (دسامبر ۲۰۱۴) فاصله ی وسیعی بین دیتابیس های بزرگ و Solution های دیگر نظیر PostgreesSQL , MongoDB و یا DB2 وجود دارد.

زمانی که شما تصمیم به اتکا بر روی MySQL رایگان گرفتید , کشف میکنید که هیچ Out-of-the-box support ای در .Net و هیچ اتصال کننده ی ADO.Net برای این نوع از پایگاه داده  وجود ندارد. خوشبختانه تعداد بسیار زیادی third-party Solution وجود دارد که به شما اجازه ی استفاده از MySQL با راه های مشابهی همانند DBMS را میدهد.

ADO.Net and MySQLشکل ۱ : MySQL ساخته شده در Connector missing

اتصال به MySQL

احتمالا اولین گامی که همه برمیدارند باز کردن مدیریت extension (از منوی ابزار در ویژوال استودیو) و گشتن به دنبال چند اتصال گر ADO.Net است. زمانی که جستجو تکمیل شد چندین نتیجه نمایان خواهد شد و این تنها به شما بستگی دارد که کدامیک را برای نصب انتخاب کنید. با اینکه این پروسه به نظر سر راست میرسد , مشکل آنجاست که تقریبا هیچکدام از این Solution ها پس از نصب درست کار نمیکنند. بر اساس تجربه ی شخصی همیشه مقداری “Googling” شامل میشوند , پس این معمولا یک ضربه یا کمبود اساسی خواهد بود. بزرگترین مشکلی که با آن مواجه میشوید معضل نسخه است.

ADO.Net and MySQLشکل ۲ : third-party Solutions از طریق مدیریت extension

یک Solution بهتر

یک اتصال گر ADO.Net و MySQL دقیقا از نویسندگان این DMBS معروف موجود است. با اینکه نمیتوان آن را به صورت مستقیم از ویژوال استودیو به عنوان یک Extension نصب کرد , هرکس میتواند آن را ار وب سایت رسمی MySQL به صورت رایگان دانلود کند.

اتصال گر رسمی MySQL ADO.Net

تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید ورژنی است که نصب میکنید از آنجایی که همه ی آنها قابلیت Backward/forward را دارا نمیباشند. برای این مقاله من ورژن ۶.۶.۷ را نصب میکنم زیرا با ویژوال استودیوی ۲۰۱۰ که به تازگی نصب کرده ام کار میکند. همچنین به خاطر داشته باشید که این اتصال گر ها ممکن است با Express Editions ویژوال استودیو به دلیل برخی از مسائل حقوقی کار نکند.

دانلود و نصب اتصال گر

پروسه ی زیر شما را در تمام مراحل نصب راهنمایی میکند.

ADO.Net and MySQLپروسه ی نصب

گام اول

نسخه ی مناسب با ویژوال استودیوتان را دانلود نمایید.

ADO.Net and MySQLگام دوم

ADO.Net and MySQLگام سوم

ویژگی های اصلی تمام چیزی است که نیاز داریم.

ADO.Net and MySQLگام چهارم

ADO.Net and MySQLگام پنجم

نصب را تمام کنید. پس از اتمام آن باید ویژوال استودیو را دوباره راه اندازی کنیم و پس از آن میتوانیم از اتصال گر MySQL همانند هر اتصال گر DMBS مورد پشتیبانی استفاده کنیم.

 ADO.Net و MySQLشکل ۳ : اتصال گر MySQL افزوده شده و آماده ی استفاده میباشد

جمع بندی

MySQL یکی از مهمترین DMBS های موجود است اما به طرز شگفت انگیزی به صورت محلی توسط چارچوب .Net پشتیبانی نمیشود و اتصال گر ADO.Net نیز در آن موجود نیست. خوشبختانه تعداد زیادی اتصال گر third-party وجود دارد که نسخه اصلی از نویسندگان MySQL نیز یکی از آنهاست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=13981
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
داریوش فرخی
داریوش فرخی هستم از سال 92 شروع به یادگیری برنامه نویسی و از سال 93 در بخش برنامه نویسی و تولید محتوای سایت mspsoft.com مشغول هستم. فعالیتم نیز بیشتر در زمینه های برنامه نویسی با سی شارپ و asp.net بوده است. اوقات فراغتم را هم غالبا با تماشای فیلم یا بازی های کامپیوتری پر میکنم .
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مقاله ی آموزش اتصال ADO.Net به MySQL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.