ورود / ثبت نام
0
0

مقاله ی ایجاد و مصرف WCF Web Service در ASP.Net

920 بازدید
خدمات وب WCF

خدمات وب WCF

 

این مقاله برای ارائه ی یک دید کلی و مثال هایی برای ساخت WCF Web Service خودتان برای اجازه ی اتصال و ارتباط دستگاه های شما با یک شبکه (شامل اینترنت) , با یکدیگر , ذخیره ی داده در یک مکان , دسترسی و مدیریت کل پایگاه داده در یک مکان و انجام وظایف گوناگون  نوشته شده است.شما قادر خواهید بود که یک خدمات وب سادهکه بتواند با دستگاه های متصل به اینترنت و سایر شبکه هاکار کند ,  را بسازید.

The Internet of Things یک مفهوم و پدیده ی مورد استفاده برای اتصال سخت افزار از خانه یا محل کارتان با یک اتصال ارتباط محبوب , شامل شبکه ای بنام اینترنت است. این مقاله یک دید کلی ارائه میدهد برای شما تا نحوه ی ساخت خدمات وب خودتان و ساخت و مدیریت مشتری هایی که میتوانند دستگاه هایی باشند که داده ها را به خدمات شما میفرستند. به آن ها اجازه میدهید که داده ها را به خدمات تان بفرستند , سپس مدیریت داده ها و پس از آن ذخیره ی آن یا اجرای خدمات دیگری بر مبنای داده ها .

در پایان شما قادر خواهید بود که یک خدمات وب ساده ( یا حتی در سطح سرمایه گذاری ; اگر که شما احتیاجات و مستلزمات برای ساخت آن را درک کنید ) که بتواند دستگاه های متصل با اینترنت و سایر شبکه ها را بسازید. بدون توجه به اینکه چه دستگاهی خدمات را صدا بزند و تحت چه پروتوکلی خدمات صدا زده شود , سرور پاسخ دهد و خدمات شما با استناد به آن اجرا شود

خدمات Internet of Things

The Internet of Things به ما چندین خدمات ارائه میدهد که برای مدیریت و اجرای وظایف گوناگون استفاده میشود با توجه به داده هایی که برای ما ارسال شده است. شما میتوانید به خدماتی مانند ” چراغ را وقتی ساعت ۶ صبح شد روشن کن ” فکر کنید. منصفانه است ؟

عملیات های مشابه و در عین حال متفاوت با استفاده از The internet of things میتوان انجام داد. The internet of things خودش یک مفهوم دستگاه های متصل است, بیشتر مانند لوازم خانه, به یکدیگر توسط یک شبکه ی معمولی , “اینترنت” . از جایی که آن ها دریافت/ارسال میکنند داده ها را به یکدیگر و عملیات های مرتبط با آن ها را انجام میدهند. در مثال قبل اگر ساعت ۶ صبح را نشان دهد پیامی به چراغ برای روشن شدن فرستاده میشود . موفقم که این کمی اغراغ آمیز است .

ساخت یک خدمات

شما زمانی یک خدمات میسازید که به دستگاه هایتان میگویید که یک وظیفه را اجرا کنند وقتی که دستوری به آنها ارسال میشود. اغلب اوقات یک hub معمولی یا یک میزبان کنترلی را بر عهده میگیرد و هر دستگاه داده ها را یه hub میفرستد و سپس hub تصمیم میگیرد که که چکار کند و از کدامیک از دستگاه ها کار را بگیرد. یک hub مانند یک سرور عمل میکند ; درخواست ها را میپذیرد , واکنش ها را میفرستد و سپس مشتری ها (دستگاه ها) وظایفشان را انجام میدهند. پس همه چیز به نظر جادویی میرسد.

از آنجایی که تنها یک hub مانند سرور عمل میکند , خدمات بر روی hub نصب میشود. هر کدام از دستگاه ها برای انتقال داده ها به آن وصل میشوند و hub داده ها را دستکاری میکند و خدماتی را اجرا میکند. خدمات , متصل با هر دستگاه متصل است و به این صورت آن دستگاه یک ماشه برای کارش بدست می آورد.

خدمات وب

یک خدمات وب یک خدمات است ( یک خدمات میتواند یک متد باشد) که مشخص شده است تا میان بیش از یک دستگاه های مرتبط به یکدیگر با استفاده از اینترنت اجرا شود. این یک متد است که برای کنترل کار دستگاه های متصل با شبکه میباشد.

نه تنها خانه ها و دفاتر کاری , بلکه بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر نیز از این خدمات برای کنترل داده هایشان از هر دستگاهی استفاده میکنند. این یک روش شناسی بهتر برای کنترل داده ها و توابع اجرا شده توسط هر دستگاهی را ارائه میکند. شما میتوانید یک خدمات امنیتی در یک کمپانی را تصور کنید. ” اگر الگوی اثر انگشت شصت دست صحیح بود , در را باز کن.” این یک خدمات است , بستگی به این دارد که مردم چگونه از آن استفاده کنند.

تعامل

تعامل میان دستگاه ها میتواند با استفاده از پروتکل ها و مکانیزم های زیادی انجام شود. میتوانید از SOAP , HTML و بسیاری روش های دیگر برای ارسال داده ها و دستورات به دستگاه ها استفاده کنید. میتوانید داده ها را با فرمت XML نیز بفرستید.

WCF یک تکنولوژی جدید است که توسط مایکروسافت ارائه شده است که به دستگاه ها اجازه ی ارتباطات و ارسال metadata به HTML , SOAP , WSDL , طرح XML وWS-Policy . خدمات REST و JSON نیز قابل استفاده هستند.

امنیت

این یک امر ضروری مفید است که خدمات وب باید ایمن ساخته شوند تا هرچیز غیر مجاز بتواند نا معتبر شود و تنها دستگاه ها و مشتری های مجاز بتوانند با hub ارتباط برقرار کنند. SSL و برخی استاندارد های دیگر میتوانند برای ایجاد امنیت دستگاه ها مورد استفاده واقع شوند.

سفارشی سازی

بهترین سرویس نرم افزار آنی است که شما دائم بتوانید تغییرات مناسب و مورد نیازتان را اعمال کنید. اگر نرم افزار قابل تغییر و سفارشی سازی نباشد تا بتوان آن را ایمن تر و کارآمد تر کرد , پس آن نرم افزار مناسب نخواهد بود.

پاسخ ها

یک خدمات وب باید به تمامی درخواست هایی که برایش فرستاده میشود , پاسخ دهد.

WCF یکی از پایه های جدید در خدمات وب جهانی است و توسط مایکروسافت معرفی شد. میتواند در یک برنامه کنسول یا در IIS میزبانی شود و میتواند با استفاده از برنامه ی کنسول , برنامه های WPF و یا حتی وب سایت ها در دسترس واقع شود. این یک سازگاری مناسب با نیاز های امروزی است. در این مقاله ما یک خدمات وب خواهیم ساخت که در یک برنامه ی کنسول میزبانی خواهد شد و ما از آن خدمات با استفاده از وب سایت برای ارائه ی یک دید کلی از مفهوم اتصال اینترنت استفاده میکنیم.

خدمات وب WCF

ساخت یک خدمات وب WCF

اولین گام ساخت یک خدمات وب است . یک خدمات وب در واقع فقط تعداد متد و تابع هستند که زمانی اجرا میشوند که یک مشتری سری بزند و بخواهد که خدمات کاری انجام دهند یا چیزی دریافت کنند. تحت تاثیر نام تجملی آن (Web Service) قرار نگیرید . این فقط شامل تعدادی متد است. مشابه وب سایت یا نرم افزار های دیگر , شما قادر به ساخت توابع , ساخت خصوصیات , کلاس ها و اشیا هستید.

خدمات وب ما : یک خدمات وب که یک رابط کاربری به کاربر ارائه دهد برای وارد کردن داده ها در خدمات و ذخیره ی آن توسط خدمات. خدمات همچنین به دنبال داده های موجود نیز میگردد. اگر داده موجود باشد نمایش داده میشود در غیر اینصورت هیچ چیزی نمایش داده نمیشود به جای فرمی برای وارد کردن داده .

شما میتوانید آن را پیچیده تر کنید و ویژگی های بیشتری با آن بیافزایید تا یک خدمات وب در سطح سرمایه گذاری بسازید به طوری که برای انجام هر وظیفه ای توانایی کامل را داشته باشد.

قالب خدمات

یک خدمات نیاز دارد که یک رابط کاربری باشد. چرا ؟ زیرا زمانی که شما احتیاج به فراخوانی خدمات از مشتری دارید نیازی نیست که به آن تک تک گام هایی که میخواهید انجام دهید و تمام وظایفی که میخواهید اجرا کنید را بگویید. مثلا میخواهید به یک شرکت مالی بروید و برنامه تان را به آنها بدهید. کمپانی ممکن است فقط به شما بگوید که ” برنامه تحت مشاهده است” پردازش هایی اساسی مانند “رئیس منتظر برنامه است” , “رئیس در حال مشاهده آن است” , “رئیس منشی را برای صدا زدن کارمند , صدا میزند” و غیره.

این دلیل آن است که شما تنها یک امضا از خدمات واقعی میسازید که هروقت آن را به مشتری بدهید , مشتری تنها از شما میپرسد “من یک شغل میخواهم” و سپس منتظر جواب است “شغل داده شد” یا “صلاحیت کافی را ندارید”.

یک کتابخانه ی کلاس در ویژوال استودیو بسازید و نام آن را WebServices_Interfaces بگذارید و مراجع را به کتابخانه ی مورد نیاز اضافه کنید. زمانی که انجام شد کد زیر را به آن بیافزایید. ISaveData یک رابط کاربری است

 

// Add the references; must also be added to the Project
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
// Required and added
using System.ServiceModel;
using System.Runtime.Serialization;
// Name of this Class Library Project = WebServices_Interfaces
namespace WebServices_Interfaces
{
// Following are the ServiceContracts
[ServiceContract]
public interface ISaveData
{
[OperationContract]
void AddData(Data s);
[OperationContract]
Data[] GetCurrentData();
}
// DataContracts for the Web Service
[DataContract]
public class Data
{
private string text;
[DataMember]
public string DataLabel
{
set { this.text = value; }
get { return this.text; }
}
}

}

 

 

ساخت یک منبع برای داده

شما میتوانید در هر حال اگر میخواهید به اجرای خدمات در محیط خودش تا ابد ادامه دهید و داده های الحاق شده به آن را در حافظه نگه دارید یا اگر بخواهید میتوانید از دستگاه ذخیره سازیتان برای ذخیره ی داده هایی که به خدمات می آیند و از خدمات به یک مکان میروند استفاده کنید.

یک کتابخانه ی جدید بسازید و اینبار نام آن را WebServices_DataSources بگذارید. مراجع را به کتابخانه ها اضافه کنید و یک فایل کلاس جدید به نام DataSource بیافزایید. زمانی که انجام شد کد های زیر کد درون فایل شما خواهد بود :

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
// Add this reference, for working with Files
using System.IO;
namespace WebServices_DataSources
{
public class DataSource
{
// Get the current users MyDocuments folder
static string directory = System.Environment.GetFolderPath(Environment.SpecialFolder.MyDocuments);
// Our File Name. You can change it in your project.
static string fileName = "/myServiceFile.txt";
// static variable
// Will contain the content, for accessing and saving the data
static List<string> currentData = File.ReadAllLines(directory + fileName).ToList();
// This method saves the Data sent
public void Save(string dataLabel)
{
currentData.Add(dataLabel);
Directory.CreateDirectory(directory);
File.Create(directory + fileName).Close();
File.WriteAllLines(directory + fileName, currentData);
}
// Gets the current list.
public List<string> GetDataList()
{
return currentData;
}
}

}


 

پیاده سازی خدمات در برنامه ی شما

قدم بعدی پیاده سازی خدمات در یک برنامه است که میتواند مورد استفاده واقع شود و شامل متد هایی برای خدمات وب واقعیتان باشد. این میتواند به عنوان یک خدمات وب واقعی خدمت کند و دست یابد توسط دستگاه ها هر بار که نیاز به ذخیره ی داده ها باشد.

یک کتابخانه ی جدید بسازید و مراجع را به WebService_Interfaces و WebServices_DataSources اضافه کنید که برای خدمات وب تان برای استفاده مورد نیاز است. نام این کتابخانه ی پروژه را به WebServices_Service تغییر دهید و این کلاس پیاده سازی رابط کاربری ISaveData را انجام میدهد تا شما بدنه را به امضای رابط کاربری که دارید اضافه کنید.

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
// add the projects in this project
using WebServices_DataSources;
using WebServices_Interfaces;
namespace WebServices_Service
{
// Implements the ISaveData
public class WebService : ISaveData
{
// Adds the Body to the methods
public void AddData(Data d)
{
DataSource ds = new DataSource();
ds.Save(d.DataLabel);
}
public Data[] GetCurrentData()
{
DataSource sd = new DataSource();
List<string> dataList = sd.GetDataList();
Data[] dataArray = new Data[dataList.Count];
for (int i = 0; i < dataList.Count; i++)
{
Data s = new Data();
s.DataLabel = dataList[i];
dataArray[i] = s;
}
return dataArray;
}
}
}

 

 

شما میتوانید ببینید که این کد کار واقعی خدمات را انجام میدهد. زمانی که شما addData را فراخوانی میکنید میتوانید ببینید که این در واقع اضافه میکند داده ها را در DataSource و بر GetCurrentData این داده را از DataSource میگیرد و آن را به کاربر برمیگرداند. کاربر میتواند با استفاده از آن عملیات های دیگری را اجرا کند.

 <h3><span style="color: #ff0000;">میزبانی خدمات وب تان</span></h3>

شما برنامه را ساخته اید , خوبه . اما چگونه قرار است دیگران از آن استفاده کنند اگر که شما نمیخواهید هیچ مکانی برای وجود آن تعیین کنید؟ تصور کنید که که آن یک کیسه ی پول است اما شما هیچ ایده ای ندارید که آن کجاست. شما میتوانید خدمات وب تان را تقریبا بر روی هر برنامه ای میزبانی کنید از کنسول گرفته تا برنامه ی وب. اما از آنجایی که این مقاله یک دید کلی را ارائه میکند , من این تاپیک را با استفاده از یک برنامه ی کنسول پوشش میدهم که به اجرا و میزبانی برنامه ادامه میدهد. کنسول تمامی درخواست هایی که صورت میگیرد را میپذیرد . شما میتوانید یک URI به عنوان منبع و کنسول به عنوان یک سرور در آن مکان خدمت میکند.

یک برنامه ی کنسول بسازید و مراجع را به سه کتابخانه مان اضافه کنید و سپس کد زیر را به فایل Program.cs ساخته شده در نام برنامه تان اضافه کنید.

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
// add the references to the libraries required.
using WebServices_Interfaces;
using WebServices_Service;
using WebServices_DataSources;
using System.ServiceModel;
using System.ServiceModel.Description;
namespace WebServices_HostingAndRunning
{
class Program
{
static void Main(string[] args)
{
// the Uri for this Web Service.
Uri baseAddress = new Uri("http://localhost:8080/My_WebService");
// Create the ServiceHost.
using (ServiceHost host = new ServiceHost(typeof(WebService), baseAddress))
{
// Enable metadata publishing.
ServiceMetadataBehavior smb = new ServiceMetadataBehavior();
smb.HttpGetEnabled = true;
smb.MetadataExporter.PolicyVersion = PolicyVersion.Policy15;
host.Description.Behaviors.Add(smb);
// Open the ServiceHost to start listening for messages. Since
// no endpoints are explicitly configured, the runtime will create
// one endpoint per base address for each service contract implemented
// by the service.
host.Open();
Console.WriteLine("The service is ready at {0}", baseAddress);
Console.WriteLine("Press <Enter> to stop the service.");
Console.ReadLine();
// Close the ServiceHost.
host.Close();
}
}
}
}

 

 

یادداشت : کد قبلی با استفاده از اسناد MSDN تهیه شده است. آن سند کد های بیشتری برای میزبانی در برنامه ی مدیریت دارد.

پیکربندی سرور خدمات وب WCF  خود 

برنامه ی کنسول شما شامل یک فایل App.Config است که میتواند برای پیکربندی خصوصیات آن و تعیین برخی خصوصیات به آن استفاده شود. آن را ویرایش کنید یا با کد زیر جایگزین کنید :

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<configuration>
<startup>
<supportedRuntime version="v4.0" sku=".NETFramework,Version=v4.5" />
</startup>
<!-- Server Configuration is as following -->
<system.serviceModel>
<services>
<service name="WebServices_Service.WebService">
<!-- baseAddress and the Interface of the Service is added.  -->
<endpoint
address="http://localhost:8080/My_WebService"
binding="wsHttpBinding"
contract="WebServices_Interfaces.ISaveData" />
</service>
</services>
</system.serviceModel>
</configuration>

 

 

حال شما میتوانید برنامه ی خودتان را اجرا کنید. اغلب شما خطایی دریافت خواهید کرد که میگوید قادر به دریافت Uri http://+:8080 یا چیزی شبیه آن نیستید. نگران نباشید فقط ویژوال استودیو را ببندید . ویژوال استودیو را در حالت administrator اجرا کنید و برنامه را دوباره اجرا کنید. اینبار برنامه اجرا میشود و پیامی نشان خواهد داد که میگوید خدمات در {baseAddress} اجرا میشوند. شما همواره میتوانید baseAddress برنامه تان را تغییر دهید. خدمت metadata نیز ضروری است. آن کد را حذف نکنید. خدمات غیر قابل استفاده خواهند شد در صورتی که شما آن بخش را حذف کنید.

خدمات وب WCF

ساخت یک مشتری

مشتری دستگاه یا برنامه ای است که خدماتی که ساخته اید را مصرف میکند. شما میتوانید از یک وب سایت به عنوان یک مشتری خدمات یا یک برنامه ای که به عنوان کنسول یا فرم ویندوز توسعه داده شده است برای مصرف خدمات وب WCF تان و ارتباط با سایر دستگاه ها استفاده کنید.

در پروژه خودمان ما یک وب سایت میسازیم برای مصرف خدمات وب. این وب سایت یک رابط کاربری با کاربر ارائه میدهد تا کاربر بتواند داده ها را وارد کند (متن) و ثبت برای افزودن داده ها. همچنین او میتواند داده های افزوده شده ی حال حاضر به دستگاه ذخیره سازی را مشاهده کنید.

ساخت یک وب سایت

شما ابتدا باید یک وب سایت بسازید. نیازی نیست که درباره ی ساخت یک وب سایت یا برنامه وب با استفاده از MVC و ویندوز فرم و غیره نگران باشید. فقط یک وب سایت بسازید , من از ASP.NET , وب سایتStarterSite استفاده کردم.

برای استفاده از خدمات شما نیاز به افزودن مرجوعات به خدماتتان هستید. اما ابتدا مرجوعات را به System.ServiceModel بیافزایید. زمانی که انجام شد مرجوعات را به کتابخانه هایتان اضافه کنید.

افزودن یک مرجع به خدمات یک بخش حیله گرانه است. شما باید بر روی فولدر App_WebReferences راست کلیک کنید (جایی که همه ی مراجع خدمات موجود هستند) اگر فولدر موجود نبود آن را بسازید زیرا آن در ابتدا ساخته نشده است و سپس افزودن مرجع خدمات را انتخاب کنید. Pop-up برای شما تولید میشود تا Uri را برای خدمات وارد کنید. در این مرحله قبل از پیشروی باید اطمینان حاصل کنید که خدماتتان اجرا میشود (باید مطمئن شوید که برنامه کنسولتان اجرا میشود و پیامی که میگوید خدمات وب در {baseAddress} در حال اجرا میباشد). میتوانید URI را وارد کنید و ادامه دهید. آن به صورت خودکار خدمات وب را می یابد و فایل ها و کد های مورد نیاز را برای استفاده ی خدمات اضافه میکند.

خدمات وب WCFحال فولدر شما فایل ها را در این سلسله مراتب خواهد داشت :

خدمات وب WCF

ایجاد یک صفحه ی فرود

حال که این چیز ها انجام شد شما میتوانید یک صفحه ی خانه ی اصلی با شمایل خوبی برای فرود کاربران(مشتریان) بسازید. آنجا او قادر خواهد بود که داده را با استفاده از فرمی که برایش قرار داده شده است به خدمات بفرستد.

به خاطر داشته باشید :خدمات باید در حال اجرا باشند در غیر این صورت خطایی پیش خواهد آمد که میگوید چیزی برای دریافت درخواست یافت نشد.

این صفحه تنها جهت آن است که به کاربران اجازه دهد تا رابط کاربری را درک کنند. اگر که شما برنامه ی خدماتی میسازید برای دستگاه هایی که نمیخواهید فرمی برای آنها ایجاد کنید , شما میتوانید به راحتی داده ها را از درخواست هایی که دستگاه ها میسازند دریافت کنید و داده هایی متناسب با درخواست ها دریافت نمایید.

@using System.ServiceModel;
@using WebServices_Interfaces;
@{
List<string> currentData = new List<string>();
// Enroll the student
if (IsPost)
{
using (ChannelFactory<ISaveData> myServiceProxy =
new ChannelFactory<ISaveData>("My_WebService_EndPoint"))
{
myServiceProxy.Open();
ISaveData saveDataService = myServiceProxy.CreateChannel();
// Create the Instance...
Data s = new Data();
// Get the Text
s.DataLabel = Request["text"];
saveDataService.AddData(s);
myServiceProxy.Close();
}
}
// Load the data from the Server
using (ChannelFactory<ISaveData> myServiceProxy =
new ChannelFactory<ISaveData>("My_WebService_EndPoint"))
{
myServiceProxy.Open();
// Create the Channel for the Client to work from
ISaveData getDataService = myServiceProxy.CreateChannel();
// Get the current Data
Data[] savedData = getDataService.GetCurrentData();
// Work on Each of the Data
foreach (Data data in savedData)
{
// Add the data to the List (Look in the first line)
currentData.Add(data.DataLabel);
}
// Close the service proxy
myServiceProxy.Close();
}
}
@{
Layout = "~/_SiteLayout.cshtml";
Page.Title = "Home Page";
}
<ul>
@if (currentData.Count > 0)
{
<p>Current data in the file is as: </p>
// if there is any content present, then
foreach (string str in currentData)
{
// Write those data.
<li>@str</li>
}
}

 

 

 

 </ul>
<div>
<p>Use the following form to add the content.</p>
<form method="post">
<input type="text" name="text" />
<input type="submit" value="Submit" />
</form>
</div>

 

در ابتدا صفحه هیچ چیزی را شامل نمیشود بجز یک فرم از آنجایی که هیچ داده ای در فایل هی پسین در حال حاضر موجود نیست. یک استفاده زمانی استفاده میشود که شما از هر منبعی برای ماشه استفاده کنید.ویژگی های .NET برای تمیزکاری و تراز کردن منابع استفاده میشود.

خدمات وب WCF

چه اتفاقی می افتد اگر که کاربر ثبت را بفشارد

زمانی که کاربر دکمه ی ثبت را بفشارد وب سایت در خواستی برای خدمات وب ایجاد میکند (که در حال حاضر میزبان میباشد و برنامه ی کنسول را اجرا میکند و باید در حال اجرا باشد) و توابع را اجرا میکند تا داده ها را ذخیره کند. این در صورتی موجود است که درخواست از نوع POST HTTP باشد. هرگاه که کاربر فرم را ثبت کرد به همراه داده ی متنی در سرور(خدمات وب) ثبت خواهند شد و آنجا تابع برای ذخیره ی داده اجرا میشود (در فایل متنی).

اگر درخواست از نوع POST نباشد آنگاه قطعه کد قبل اجرا نخواهد شد و چیزی ذخیره نمیشود. با این حال تابع GET همچنان اجرا خواهد شد و باعث میشود که خدمات وب مقدار داده ی موجود حال حاضر در حافظه را برگرداند.

پس اگر داده ای موجود باشد صفحه مانند زیر خواهد بود :

خدمات وب WCF

داده ها در فایل مانن این خواهند بود :

خدمات وب WCF

نقاط مورد علاقه

WCF بهترین متد برای استفاده است هرگاه بخواهیم یک خدمات وب بسازیم. آن بر روی سیستم عامل ویندوز شما اجرا میشود از آنجایی که در چارچوب .net توسعه یافته است. شما میتوانید درخواست ها را بفرستید و پاسخ هایی در SOAP , REST و بسیاری دیگر دریافت کنید. XML , JSON و سایر سینتکس ها در آن حمایت میشوند. شما میتوانید از این خدمات در هر برنامه ای میزبانی کنید و از هر دستگاهی به عنوان مشتری آن استفاده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=13673
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
داریوش فرخی
داریوش فرخی هستم از سال 92 شروع به یادگیری برنامه نویسی و از سال 93 در بخش برنامه نویسی و تولید محتوای سایت mspsoft.com مشغول هستم. فعالیتم نیز بیشتر در زمینه های برنامه نویسی با سی شارپ و asp.net بوده است. اوقات فراغتم را هم غالبا با تماشای فیلم یا بازی های کامپیوتری پر میکنم .
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مقاله ی ایجاد و مصرف WCF Web Service در ASP.Net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.