ورود / ثبت نام
0
0

آموزش مقدماتی MVC و تفاوت آن با ASP.NET

1643 بازدید
آموزش مقدماتی MVC

آموزش مقدماتی MVC

دوره آموزش  MVC مقدماتی دورره با فیلم های آموزشی و یا کیفیت بالا که در اولین بخش خوشحالم که بنده در خدمت شما هستم پیشنهاد میکنم دوره را حتما دنبال کنید و در خبرنامه دوره آموزشی دوره های ویتامینی حتما ثبت نام کرده و ایمیل های گرافیکی ما را دنبال کنید این دوره ها به صورت هفتکی توسط یکی از همکاران ما در ام اس پی سافت منتشر خواهد شد فقط در مورده دوره صحبت کردم این آموزش درباره تفاوتی که بین ASP.NET و MVC است را مورد برسی قرار داده است امید وارم از اولین دوره استفاده لازم را ببرید .موفق باشید تا دوره بعدی…
در رابطه با MVC توضیحات تکمیلی را در ادامه نوشتم که حتما برای آشنایی بیشتر یه نگاهی بهش بندازید.

MVC مخفف Model-View-Controller است. model مسئول نگهداری وضعیت (state) با نگهداری داده ها و به هنگام سازی آنها در پایگاه داده است.
controller مسئول انتخاب یک نمایش خاص، براساس وضعیت است، و view نمایش خاص داده ها است که توسط controller انتخاب می شود.
برخلاف ASP.Net Web Forms که در آن View و Controller در یک صفحه قرار دارند (aspx معادل view است و aspx.cs معادل controller) در ASP.NET MVC این دو به دو جزء مجزا تقسیم می شوند، View و Controller که بر روی یک Model از داده ها کار می کنند.
شاید بتوان گفت یک سایت را می توان با استفاده از ASP.NET Web Forms به گونه ای توسعه داد که مطابق با MVC Pattern طراحی شده باشد. اما استفاده از ASP.NET MVC برنامه نویسان را تا حد بسیار زیادی مجبور می کند تا MVC را پیاده سازی کنند.

مزایای ASP.NET MVC و معایب Web Forms

۱. با توجه به ساختار MVC برنامه نویسان بیشتر مجبور خواهند شد تا کد خوانا تولید کنند. زیرا به طور طبیعی در ASP.NET MVC هر بخش باید کاری که بر عهده آن است انجام دهد و حداقل اطلاع از کاری که بخش های دیگر مسئول آن هستند داشته باشد. اما در Web Forms با ساختار Code-Behind در صفحات، Controller و View ترکیب شده اند.
۲ . Unit Testing در صورت استفاده از ASP.NET MVC فوق العاده آسان تر است. بیشتر بخوانید
۳ . در Web Forms صفحات در بین ارسال ها وضعیت خود را حفظ می کردند. کارها کمی آسانتر می شد، اما اینکه ارتباط client و server حقیقتا چگونه اتفاق می افتد مخفی بود. با حذف viewstate و postback توسعه وب برای متخصصان وب آسان تر خواهد بود و کنترل بیشتری بر ارتباط client و server وجود دارد. زیرا مطابق با طبیعت وب طراحی شده است.
۴ . با حذف viewstate و postback خروجی HTML بسیار خواناتر خواهد بود و کد HTML فارغ از کدهای اضافه مربوط به viewstate خواهد بود.
۵ . تقریبا بر روی کد HTML تولید شده کنترل کامل خواهیم داشت که در ASP.NET Web Forms ممکن نیست.
۶ . استفاده از javascript/ajax/jquery/asp.net ajax بسیار آسانتر خواهد بود. زیرا دیگر کدهای کنترل ها تغییر نخواهد کرد و دیگر چیزی شبیه به ctl501_panelContainer_GridView1 نخواهیم داشت.
۷ . SEO و بهینه سازی آدرس ها برای سایت های جستجو آسانتر خواهد بود. در Web Forms نیازمند این بودیم که آدرس های اینترنتی rewrite شوند، اما در ASP.NET MVC به این کار نیازی نخواهد بود
۸ . با کنترل کامل بر کد HTML تولید شده، امکان SEO بر اساس کد HTML نیز خواهیم داشت.
۹ . با جدا شدن view از controller طراحی صفحات وب استاندارد و زیبا دیگر پیچیده نیست و طراح وب می تواند بدون توجه به کار برنامه نویس viewها را آنگونه که می خواهد ایجاد کند و برنامه نویس آنگاه viewها را به کار خواهد گرفت و دیگر کار آنها با هم تداخل نخواهد کرد.
۱۰ . برای agile development فوق العاده است. زیرا در هر زمان باید یک قسمت کامل از نرم افزار ایجاد شود.
۱۱ . ASP.NET MVC به علت حذف لایه بندی های اضافی در معماری، فوق العاده سریعتر اجرا می شود.
۱۲ . آدرس های اینترنتی (urlها) RESTful هستند
۱۳ . در ASP.NET MVC امکان استفاده از ویژگی های کنونی ASP.NET وجود دارد. ویژگی هایی نظیر forms/windows authentication, URL authorization, membership/roles, output and data caching, session/profile state management, health monitoring, configuration system, the provider architecture
۱۴. ویژگی های بسیاری در MVC Frameworkهای مشابه نظیر struts 2 وجود دارد که اگر توسط Microsoft پیاده سازی شود امکان کدنویسی برای سایت های پیچیده با حداقل کد امکان پذیر خواهد بود. ویژگی هایی نظیر انتقال خودکار داده ها، تبدیل خودکار انواع داده، تعیین صحت داده ها و موارد دیگر.
۱۵ . ASP.NET Web Forms سعی می کند تا پیچیدگی های HTML را از برنامه نویس دور کند. اما اگر طراح قصد داشته باشد ظاهر کنترل ها را تغییر دهد، مخصوصا اینکه از روش های مرسوم Web 2.0 برای طراحی ظاهر صفحات استفاده کند، گاهی به پیچیدگی های بیشتری برخورد خواهد کرد.
۱۶ . امکان تبدیل سایت های ساخته شده با استفاده از asp 3.0 به ASP.NET MVC راحت است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=10745
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
عباس ارجمند
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

8 نظر در مورد آموزش مقدماتی MVC و تفاوت آن با ASP.NET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.