ورود / ثبت نام
0
0

فیلم آموزش تصویری فارسی کار با Full Text Search در SQL 2008

798 بازدید

کار با Full Text Search

فیلم آموزش تصویری فارسی کار با Full Text Search در SQL 2008 آموزشی در این مطلب برای شما در نظر گرفتم.تا به حال شده Full Text Search در SQL برخورد کنید و براتون سوالی بشه که به چه دردی میخوره،میخوام امروز در این مطلبم با این موضوع اشنا بشیم.Full Text Search امکان index کردن و جستجوی دیتای متنی را بر مبنای لغات کلیدی در SQL Server  فراهم می کند . بر خلاف LIKE که محدوده عمل آن روی کاراکترهاست ، Full Text Search بر روی کلمات بر مبنای زبان ِ متن ، پرس و جو انجام می دهد . اختلاف سرعت Full Text Search و LIKE در زمانی که می خواهیم یک Query را بر روی چند میلیون رکورد اجرا کنیم بسیار مشهود است . اگر با LIKE دنبال یک ترکیب بگردیم ، تهیه گزارش ممکن است چندین دقیقه طول بکشد در حالی که استفاده از Full Text Search آن را به چند ثانیه کاهش می دهد .در ادامه بعضی از اصطلاحاتی که در Full Text Search استفاده می شوند را باهم برسی میکنیم پس با ما همراه باشید.

Full Text Index : برای ذخیره سازی کلمات و محل آنها در یک ستون بکار می رود .

کار با Full Text Search

Full Text Catalog : حاوی هیچ یا یک Full Text Index است . کاتالوگ ها روی هارد دیسک قرار می گیرند و با SQL  Server در ارتباط هستند . هر کاتالوگ می تواند نیازهای اندیس های یک یا چند جدول را در یک دیتابیس تامین کند . در مواردی که حجم اطلاعات زیاد می شود ( چند صد گیگابایت در هر جدول) انتخاب نحوه ذخیره کاتالوگ و محل آن مهم است و می بایست با دقت انجام شود . مثلا ً کاتالوک در همان هارد دیسکی باشد که جدول در آن ذخیره شده یا کاتالوگ و جدول در چند سرور پخش شود . در MSDN نمونه های تحقیقاتی برای بانکهای اطلاعاتی با حجم بالا آمده است .

Word Breaker : برای یک زبان خاص ، متنها را بر اساس دستورات لغوی زبان تکه تکه می کند .

Token : کلمه یا رشته ای که توسط Word Breaker شناخته شده است .

Stemmer : برای یک زبان خاص ، با توجه به قواعد زبان ، هم خانواده ها یا صرف فعلهای یک لغت را تولید می کند . مثل write و wrote یا foot و feet .

Filter : با توجه به نوع فایل (مثلاً doc) ، فلیترها متن را از فایلهای ذخیره شده در varbinary استخراج می کنند . انواع فایلهای MS Office جزو نوع هایی است که فیلترها امکان استخراج متن از آن را دارند . شرکتهای دیگر نیز فیلترهایی برای نرم افزارهای خودشان ساخته اند مثل PDF

Population یا crawl : عملیات ایجاد و نگهداری Full Text Index است .

Noise Words : لغاتی که کمکی در جستجوها نکرده و بی دلیل حجم اندیس را زیاد می کنند و می بایست نادیده گرفته شوند مانند a ، is و and .

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=9705
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

11 نظر در مورد فیلم آموزش تصویری فارسی کار با Full Text Search در SQL 2008

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.