دانلود مقاله کامل و جامع سیستم تشخیص پلاک خودرو

Loading...
سیستم تشخیص پلاک خودرو

مقاله ای جامع و کامل از سیستم تشخیص پلاک خودرو برای شما دوستان اماده کرده ایم.این مقاله سیستم تشخیص پلاک خودرو در قالب فایل اجرایی پاورپرونت تهیه و تنظیم شده است بسیار جالب با توضیحات کامل دسته بندی شده است.سیستم تشخیص پلامک خودرو بیشتر مربوط مبشه پردازش تصویر یعنی پردازش تصویر پلاک. کلا سیستم تشخصی پلاک از نظره من یک مسئله پیچیده ای بود که با خوندن این مقاله کمی از پیچیدگی که داشتم کم شد پیشنهاد میکنم شما هم یه نگاهی بندازین ضرر نمیکنید.در ادامه فهرست هم براتون گذاشتم…

شماره پلاک خودرو یکی از مناسب‌ترین اقلام اطلاعاتی جهت احراز هویت خودروها می‌باشد. سیستم تشخیص پلاک خودرو یک سیستم کاملاً مکانیزه است که با استفاده از پردازش تصویر خودروهای عبوری از یک مکان، شماره پلاک آنها را استخراج می‌کند. برای استفاده از این سامانه، نیازی به نصب و تجهیز خودروها به وسیلهٔ دیگری (مانند GPS یا برچسب‌های رادیویی- RFID Tag) وجود ندارد. این سامانه با استفاده از دوربین‌های مخصوص، تصویری از خودرو در حال عبور اخذ می‌کند و آن تصویر را جهت پردازش توسط نرم‌افزار تشخیص پلاک خودرو به رایانه ارسال می‌کند. از این سامانه می‌توان در زمینه‌های امنیتی و ترافیکی بسیار بهره گرفت.اگر اطلاعات بیشتر میخواید در ادامه مطلب براتون قرار دادم البته منبعش ویکی پدیاست…

فهرست مقاله سیستم تشخیص پلاک خودرو

کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک

امروزه شهرهای بسیاری (از جمله تهران) ورود خودروها به منطقه مرکزی شهر را به منظور کنترل ترافیکِ آن محدود ساخته‌اند. از آنجا که استفاده از روش‌های سنتی (قرار دادن نیروهای پلیس در تمامی مبادی محدوده) هم پر هزینه و هم کم دقت است، راه حل‌های جدیدی برای کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده پرتردد شهرها پیشنهاد شده است. یکی از این راه حل‌ها (که برای مثال در استکهلم و لندن استفاده می‌شود) استفاده از فن‌آوری تشخیص پلاک خودرو است. در این راه حل، دوربین‌های تشخیص پلاک خودرو در تمامی مبادی طرح نصب می‌شوند و ورود هر خودرو به محدوده طرح ثبت می‌شود. سپس مانند روش اخذ عوارض، فرصتی به راننده داده می‌شود تا عوارض ورود به طرح را تا زمان مقرر پرداخت کند. در غیر اینصورت، راننده طبق قانون ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود.

اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار

از آنجا که وجود مانع بر سر راه خودروها در عوارضی‌ها باعث کند شدن حرکت، ایجاد ترافیک، و به تبع آن آلودگی محیط زیست می‌شود، راه‌های مختلفی برای حذف موانعِ موجود در عوارضی‌ها پیشنهاد شده است. یکی از این راه‌ها استفاده از سامانهٔ تشخیص پلاک خودرو می‌باشد. در این راه حل، خودروها بدون نیاز به توقف از عوارضی‌ها عبور می‌کنند و سامانهٔ تشخیص پلاک خودرو شماره پلاک آنها را ثبت می‌کند. بر اساس شماره پلاک، عوارض مربوطه محاسبه می‌شود و راننده ملزم به پرداخت عوارض در زمان مشخصی خواهد بود. در صورت عدم پرداخت عوارض در زمان مقرر، خودرو طبق قانون جریمه خواهد شد.

محاسبه مدت سفر

تخمین مدتِ زمان سفر یکی از کاربردهای مهم سیستم‌های ترافیک هوشمند می‌باشد. در این کاربرد، مسافران می‌توانند پیش از سفر به آمارها و اطلاعات مربوطه مراجعه کنند و تخمینی از مدتِ زمان سفر میان مبدا و مقصد خود داشته باشند. سامانه تشخیص پلاک خودرو یکی از راه حل‌های مناسب جهت این کاربرد به شمار می‌رود. در این راه حل، سامانهٔ تشخیص پلاک خودرو در نقاط مختلف یک جاده نصب می‌شود (برای مثال در مبدا و مقصد) و بنابراین مدت زمان سفر را به صورت تفکیک شده برای هر خودرو محاسبه می‌کند. با تحلیل آماری این مدت برای تمامی خودروها می‌توان با دقتِ مطلوبی، متوسط و تغییراتِ آن در زمان‌های مختلف روز و هفته را در جاده اندازه گرفت و برای تصمیم‌گیری در اختیار عموم قرار داد.

اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها

علاوه بر روش‌های معمولِ اندازه‌گیری سرعت که در یک نقطهٔ خاص سرعت خودروها را محاسبه می‌کنند، روش‌هایی نیز جهت محاسبه سرعت متوسط خودروها در یک مسیر وجود دارد. جهت اندازه‌گیریِ سرعتِ متوسط نیاز به تشخیص هویت خودروها در ابتدا و انتهای مسیر می‌باشد. تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌های مناسب جهت تشخیص هویت خودروها و به تبعِ آن اندازه‌گیریِ سرعت متوسط آنها می‌باشد. در این راه حل، دوربین‌های تشخیص پلاک در چندین نقطه از مسیر نصب می‌شوند و با ثبتِ زمان تردد خودرو از مقابل هر یک از آنها، امکان محاسبه سرعت متوسط خودرو میان هر دو نقطه متوالی وجود دارد. در این راه حل، حتی اگر رانندگان در مقابل این دوربین‌ها ترمز کنند تأثیر چندانی در سرعت متوسط محاسبه شده در مسیر نخواهند گذاشت و بنابراین تا حدی در مقایسه با روش‌های مبتنی بر سرعتِ نقطه‌ای برتری دارد.

 • دیده بانی معابر، گلوگاه‌ها و مرزها و گزارش سریع خودروهای سرقتی عبور کرده از آنها
 • ثبت اطلاعات ترافیکی دقیق و جامع از تردد خودروها در معابر

منبع مقاله:وکی پدیا و وبلک مهندسین برق

موارد قابل استفاده از سیستم تشخیص پلاک خودرو

 • جهت استفاده در پارکینگ های عمومی، خصوصی و سازمانها
 • استفاده در معابر و بزرگراهها
 • کنترل دسترسی خودروها به محدوده‌های خاص بر اساس شماره‌ی پلاک آن‌ها
 • دیده‌بانی امنیتیِ جاده‌ها، معابر، مرزها و نقاط کنترل (جهت تشخیص تخلفات و خودورهای سرقتی)
 • ثبت اطلاعات دقیق و جامع از تردد خودروها و ترافیک
 • اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار

امکانات سیستم تشخیص پلاک خودرو

 • امکان دریافت عکس از دوربین های رنگی و سیاه و سفید و IR تحت شبکه
 • تشخیص محل پلاک در عکس
 • امکان تشخیص چندین پلاک در یک عکس
 • امکان تشخیص تمامی اعداد و حروف پلاک و شناسایی منطقه پلاک صادرشده
 • امکان تشخیص تمامی پلاکهای موجود در کشور
 • امکان ارتباط با بانک اطلاعاتی سیستم پارکینگ جهت کنترل تردد خودروهای تعریف شده
 • امکان ارسال اطلاعات خودروهای ممنوعه در بانک اطلاعاتی سیستم از طریق شبکه، GPRS ، SMS و MMS

اطلاعات فنی سیستم تشخیص پلاک خودرو

 • امکان تشخیص پلاک از فیلم زنده در دوربین های تحت شبکه و DVR
 • سرعت بسیار بالا در تشخیص پلاک (کمتر از ۲۰۰ میلی ثانیه)
 • دقت بالا و امکان تشخیص چندین پلاک در یک عکس

اطلاعات دانلود

دسترسی به لینک های دانلود این مطلب ، تنها برای اعضا امکان پذیر است


ورود به سایت عضویتavatar مسعود شریفی پور

از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.

آخرین مطالب و تخفیفات در کانال تلگرام :) کانال تلگرام ام اس پی سافت
ديدگاه خود را ارسال کنيد


۳۹ دیدگاه رو شما می توانید ببینید
 1. خیلی ممنون، هنوز نگاه نکردم ولی حتما باید چیز خوبی باشه.

 2. man khaili ehtiaj daram be in maghale linke avali dl kardam passam zadam vali eror dad chi ka konam?;-(

 3. loadesh kamel mishe bade in k passo mizani…bad mige you nedd ….ke ye tab dare browsek bayad ye masiro baz koni bad hamoun poushe to ro open mikonam eror mide badesh;-(((((((mitoni biyay yahoo bem bdish?;-(

 4. man vase darse mohit hae chan resanae mikham..km player ham sare system daram vali vaghti baz nemishe????nemidunam nemishe baram mail konish mamnoon misham aghae??;-)

 5. linke dovomam dl kardam baz hamoun eror dad;-(

 6. با سلام من دانشجوکامپیوتر هستم.ترم گذشته درسی به نام پردازش تصویر داشتیم که پروژه انتخابی من تشخیص پلاک خودرو با مطلب است من الگو رو مقاله شما قرار دادم اما متاسفانه هیچ اطلاعی از شبکه های عصبی ندارم تا اونجایی که پلاک رو تشخیص میده پیش رفتم ولی قسمت هاپفیلد رو مشکل دارم اگه امکانش هست براتون سورس برنامه تون رو برام بفرستید با تشکر
  [email protected]

 7. با سلام و خسته نمباشید
  در صورت امکان سورس برنامه پلاک خوان رو بذارین رو سایت یا برام بفرستین هزینشم هر چی شد بفرمایین

 8. سلام خسته نباشید. خیلی ممنون بایت این مقاله مفید و عالی
  موفق باشید 😉

 9. سلام خسته نباشید …شما مقاله انگلیسی این موضوع رو دارید؟! سرچ کردم اما چیز بدرد بخوری پیدا نکردم!! اگر مقاله لاتین ترجیحا ۲۰۱۳ به بعد داشته باشید خوشحال و ممنون میشم به ایمیلم بفرستید…

 10. درود
  متوجه نشدم که نوشتید :((رمز فایل : http://www.mspsoft.ir , http://www.mspsoft.com)) یعنی چه؟
  ایا http://www.mspsoft.com رمز فایل ایت ؟ ایا http://www.mspsoft.ir رمز فایل است ؟ ایا http://www.mspsoft.ir , http://www.mspsoft.com رمز فایل است ؟ … در هیچ کدام از حالت ها اسکترک نمیشود

 11. با تشکر از تهیه کننده این مقاله بسیار جامع و کامل آقای احمد کریمی و همچنین سایت فوق العاده mspsoft و همه دست اندرکاران این سایت پربیننده و مفید و با ارزوی توفیق روزافزون.

 12. دست شما درد نکنه

 13. مقاله عالی بود مچکرم

 14. دست شما درد نکنه مرسی عالی بود.

 15. سلام.انگلیسیشو ندارین؟

 16. با سلام من دانشجوکامپیوتر هستم. پروژه انتخابی من تشخیص پلاک خودرو با c# هستش اونم پیشنهاد استاد بود حسابی گیر کردم اگر امکانش باشه لطف کنید سورس برنامتون رو ایمیل بزنید یک دنیا تشکر میکنم و ارشد رو میگیرم.

 17. سلام چرا واسه من اکسترکت نمیشه هی ارور میده؟؟

 18. سلام
  ممنون از فایل‌ها، خیلی به کارم اومد، لطفا اگر امکانش هست پروژه تشخیص خواب‌آلودگی راننده رو هم قرار بدین داخل سایت.
  سپاسگزارم

 19. ممنون از بابت مقاله ای که گذاشتید

 20. دستتون درد نکنه
  شما فوق العاده این ☻♥

محبوب ترين ويدئو هاي انلاين
دوره برنامه نویسی فروشگاه اینترنتی
 • تعداد اعضا 80k
 • قيمت دوره۱۳۰,۰۰۰ تومان
 • امتيازدهي
  1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5( 5٫00 از 1 رای )
  Loading...
دوره آموزشی سیستم ثبت سفارش آنلاین
 • تعداد اعضا 80k
 • قيمت دوره--
 • امتيازدهي
  1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5( 5٫00 از 1 رای )
  Loading...
دوره طراحی سیستم مدیریت مشتریان
 • تعداد اعضا 80k
 • قيمت دوره۶۵,۵۰۰ تومان
 • امتيازدهي
  1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5( 5٫00 از 1 رای )
  Loading...