ورود / ثبت نام
0
0

کتاب فارسی سی پلاس پلاس:آرایه‌ها و بردارها(بخش هفتم)

716 بازدید
ساختمان‌های داده‌ها

ساختمان‌های داده‌ها

در این فصل به معرفی یکی از مباحث مهم در ساختمان‌های داده‌ها می پردازیم، کلکسیونی از آیتم‌های داده مرتبط باهم. آرایه‌ها، ساختمان‌های داده متشکل از آیتم‌های داده مرتبط به‌هم و از یک نوع هستند. از فصل سوم با کلاس‌ها آشنا هستید. در فصل ۹، در ارتباط با نظریه ساختمان بحث خواهیم کرد. ساختمان‌ها و کلاس هر دو قادر به نگهداری آیتم‌های داده مرتبط هستند که این داده‌ها می توانند از نوع‌های مختلف باشند. آرایه‌ها، ساختمان‌ها و کلاس‌ها از موجودیت‌های «استاتیک» محسوب می شوند که در اینحالت سایز آنها در مدت زمان اجرای برنامه ثابت باقی می ماند. البته می توان به کمک کلاس ذخیره سازی اتوماتیک در این روش اعمال نفوذ کرد.

پس از بحث در مورد نحوه اعلان، ایجاد و مقداردهی اولیه آرایه‌ها، در این فصل به بررسی چندین مثال کاربردی خواهیم پرداخت که نحوه کار با آرایه‌ها را نشان می دهند. سپس به توضیح نحوه ارائه رشته‌های کاراکتری توسط آرایه‌های کاراکتری می پردازیم. مثالی در ارتباط با جستجوی آرایه‌ها به ‌منظور یافتن عناصر خاصی در یک آرایه مطرح می کنیم. همچنین در این فصل به معرفی یکی از مهمترین برنامه‌های کاربردی در علم کامپیوتر می پردازیم، که مرتب‌سازی داده‌ها می باشد. دو بخش از این فصل اختصاص به مبحث آموزشی کلاس GradeBook مطرح شده در فصل‌های ۶ الی۳ دارد. در واقع، از آرایه‌ها به نحوی استفاده شده تا کلاس قادر به نگهداری مجموعه‌ای از نمرات در حافظه شده و بتواند این نمرات را تجزیه و تحلیل نماید، دو قابلیتی که در کلاس GradeBook نسخه‌های قبلی وجود نداشت. این مثال‌ها و مثال‌های دیگر این فصل به توضیح روشی می پردازند که در آن آرایه‌ها به برنامه‌نویس امکان سازماندهی و کنترل بر روی داده‌ها را می دهند.

سبک آرایه که در سرتاسر این فصل از آن استفاده کرده‌ایم، سبک آرایه‌های مبتنی بر اشاره‌گر در C است. در فصل هشتم با اشاره‌گرها آشنا خواهید شد. بخش پایانی این فصل در ارتباط با شی هایی بنام بردار (vector) است که تکامل یافته آرایه‌ها می باشد. متوجه خواهید شد که این آرایه‌ها مبتنی بر شی به نسبت آرایه‌های مبتنی بر اشاره‌گر سبک C ایمن‌تر و تطبیق‌پذیرتر هستند.

ساختمان‌های داده‌ها

رئوس مطالب

مقدمه

آرایه‌ها

اعلان آرایه‌ها

مثال‌هایی از کاربرد آرایه     

 ارسال آرایه به توابع

مبحث آموزشی: کلاس GradeBook با استفاده از آرایه برای ذخیره‌سازی نمرات

جستجوی آرایه‌ها: جستجوی خطی

مرتب‌سازی آرایه‌ها               

آرایه‌های چند بعدی

مبحث آموزشی: کلاس GradeBook با استفاده از آرایه دو بعدی

 مبحث آموزشی مهندسی نرم‌افزار: همکاری مابین شی های سیستم ATM

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=4901
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد کتاب فارسی سی پلاس پلاس:آرایه‌ها و بردارها(بخش هفتم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.