"> كتاب فارسی سی پلاس پلاس:بخش دوم عبارات كنترلي(بخش پنجم)

کتاب فارسی سی پلاس پلاس:بخش دوم عبارات کنترلی(بخش پنجم)

معرفی انواع بلوک‌های سازنده

معرفی انواع بلوک‌های سازنده

فصل چهارم را با معرفی انواع بلوک‌های سازنده که در حل مسئله نقش دارند، آغاز کردیم. با استفاده از این بلوک‌های سازنده تکنیک‌های ایجاد برنامه را بهبود بخشیدیم. در این فصل، مبحث تئوری و قواعد علمی برنامه‌نویسی ساخت‌یافته را با معرفی مابقی عبارات کنترلی C++ ادامه می دهیم. با عبارات کنترلی که در این فصل مطرح می کنیم و عبارات کنترلی معرفی شده در فصل قبلی قادر به ایجاد و کنترل شی ها خواهیم بود. همچنین به مبحث برنامه‌نویسی شی گرا که آن را از فصل اول آغاز کرده‌ایم ادامه می دهیم.

در این فصل به توصیف عبارات do…while, for و switch می پردازیم. در کنار مثال‌های کوچکی که در آنها از while و for استفاده شده، به بررسی اصول و نیازهای شمارنده-کنترل‌تکرار خواهیم پرداخت. بخشی از این فصل را اختصاص به گسترش کلاس GradeBook عرضه شده در فصل‌های سوم و چهارم داده‌ایم. در واقع، نسخه‌ای از کلاس GradeBook را ایجاد می کنیم که از عبارت switch برای شمارش تعداد نمرات A، B، C، D وF وارد شده از سوی کاربر استفاده می کند. به معرفی عبارات break وcontinue خواهیم پرداخت که کنترل‌کننده برنامه هستند. در مورد عملگرهای منطقی، که به برنامه‌نویسان اجازه می دهند تا از شرط‌های پیچیده و قدرتمندتر در عبارات کنترلی استفاده کنند، صحبت خواهیم کرد.

معرفی انواع بلوک‌های سازنده

اهداف

  • آشنایی با عبارات تکرار for، do…while و اجرای عبارات تکرار شونده.
  • اصول شمارنده کنترل تکرار.
  • استفاده از عبارت چند انتخابی switch.
  • استفاده از عبارات کنترل برنامه break و continue.
  • استفاده از عملگرهای منطقی.
  • اجتناب از پی آمد اشتباه گرفتن عملگر تخصیص با تساوی

مسعود شریفی پور

از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کدیشن ! مارکت پروژه های برنامه نویسی راه اندازی شدیه توکه پا بریم ببینم