ورود / ثبت نام
0
0

کتاب فارسی سی پلاس پلاس دایتل:عبارات کنترلی (بخش چهارم)

211 بازدید

قبل از نوشتن یک برنامه که بتواند مسئله‌ای را به طور دقیق حل کند، ضروری است که درک صحیحی از مسئله داشته باشیم و بوسیله یک طراحی دقیق به آن اقدام کنیم. به هنگام نوشتن یک برنامه، سازماندهی انواع بلوک‌های ایجاد کننده برنامه به منظور بهبود قوانین عملی ساخت برنامه بسیار مهم است. در این فصل و فصل بعدی در مورد تئوری و قواعد علمی برنامه‌نویسی ساخت‌یافته بحث خواهیم کرد. تکنیک‌های معرفی شده در این فصل در اکثر زبان‌های سطح بالا نظیر کاربرد دارند. با معرفی مفاهیم مطرح شده در اینجا متوجه مزیت عبارتهای کنترل در ایجاد و دستکاری شی ها خواهید شد. عبارتهای کنترل معرفی شده در این فصل در ایجاد سریع و آسانتر شی ها کمک کننده هستند.

در این فصل به معرفی عبارات if، if..else و while در زبان C++ خواهیم پرداخت. سه بلوک سازنده که به برنامه‌نویسان امکان میدهند تا منطق مورد نیاز توابع عضو را برای انجام وظایف مشخص کنند. بخشی از این فصل و فصل‌های ۵ و ۷ را برای توسعه دادن کلاس GradeBook معرفی شده در فصل سوم اختصاص داده‌ایم. در واقع، یک تابع عضو به کلاس GradeBook اضافه میکنیم که از عبارات کنترلی برای محاسبه میانگین نمرات دانشجویان استفاده میکند. مثال دیگر به معرفی روش‌های ترکیب عبارات کنترلی برای حل مسئله مشابه است. همچنین به معرفی عملگرهای تخصیص‌دهنده و عملگرهای افزاینده و کاهنده در C++ خواهیم پرداخت. این عملگرها سبب کوتاه شدن عبارات و گاهاً سادگی کار می شوند.

اهداف

·         آشنائی با تکنیک‌های اصول حل مسائل.
·          توسعه الگوریتم‌ها به طریق فرآیندهای از بالا به پایین و اصلاح گام به گام.
·          بکارگیری عبارات انتخاب if و if..else برای انتخاب از میان چندین عملکرد مختلف.
·         بکارگیری عبارات تکرار while برای اجرای تکراری عبارات در برنامه.
·          آشنائی با شمارنده-کنترل تکرار و مراقبت-کنترل تکرار.
·          بکارگیری عملگرهای افزایشی، کاهشی و تخصیصی.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=4514
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کتاب فارسی سی پلاس پلاس دایتل:عبارات کنترلی (بخش چهارم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.