"> كتاب اموزش prolog (فصل اول)

کتاب اموزش prolog (فصل اول)

کتاب آموزشیprolog

کتاب آموزشیprolog

کتاب آموزشیprolog را که براتون آماده کردم در چند بخش مختلف تقسیم بندی شده که سعی میکنم هر روز یک بخش را براتون آماده کنم و روی سایت قرار بدم.پرولوگ زبان برنامه نویسی ست که به صورت چند منظوره و مبتنی بر هوش مصنوعی و محاسباتی است.برنامه پرولوگ مجموعه‌ای از روابط است که توسط بندهای خاص تعریف شده اند . این بندها محدود به بندهای horn و تورینگ است که زیر مجموعه کاملی از منطق منظور اول است (first-order predicate logic) . بندها به دو دستهٔ قوانین و حقیقت‌ها تقسیم می‌شوند . یک مثال از قانون: Head :- Body. سر : — بدن است. سر یک عضوی از بدن است . و بعد با پرس و جوهای انجام شده با توجه به قوانین موجود و حقایق اولیه نتایج ثانویه که حقایق جدیدی هستند شکل می‌گیرد. پرس و جوها می‌توانند براساس لیست‌های پیوندی نیز باشد و طبق قوانین از پیش تعیین شده نتایجی را در اختیار کاربر گذاشت . مثل اندازه لیست . عنصر آخر لیست و … . بهمین خاطر مجموعه‌ای از کتابخانه‌های این زبان شکل گرفته است و در راستای آن هم دستوراتی برای چاپ داده‌ها و امثال آن شکل گرفته است .

این زبان برای اولین بار در اوایل ۱۹۷۰ توسط یک گروه دربرگرفته شده توسط آلن کلمرار در مارسی فرانسه بوده‌است. به گفته رابرت کوالسکی، اولین سیستم Prolog در سال ۱۹۷۲ توسط آلن فیلیپ راسل توسعه داده شد و پیاده‌سازان اولین مترجم Prolog بودند، با این حال، دیوید اچ دی وارن با ایجاد ماشین خلاصه وارن در اوایل کامپایلر Prolog با نفوذ را نوشت و «Edinburgh Prolog» را تعریف نمود که گویشی است که اساس برای نحو بسیاری از پیاده‌سازی مدرن است. Prolog یکی از زبان‌های برنامه نویسی به منطق اول بود، و باقی مانده‌است در میان از رایج‌ترین زبانها مانند امروز، بخاطر پیاده سازی آزاد و تجاری به وجود آمده‌است. در حالی که در ابتدا در با هدف پردازش زبان طبیعی ساخته شد اما به تدریج بخاطر استفاده و پشتیبانی سیستم‌های خبره، بازی‌ها، سیستم پاسخ خودکار، ontologies و سیستم‌های کنترل پیچیده، تغییر کرد و محیط‌های Prolog مدرن و با حمایت از ایجاد واسط کاربر گرافیکی، به عنوان برنامه‌های اداری و شبکه.. معرفی گردید و الحاقات بعدی از Prolog که توسط تیم اصلی ایجاد گشت محدودیت توانایی در منطق برنامه نویسی را در پیاده سازی از بین بردند.
زمزمه‌های ایجاد یک زبان منطق گرا از دهه ۷۰ میلادی از شمال امریکا شکل گرفته‌است. بعداً در نسل پنجم کامپیوترها از پرولوگ برای نوشتن کرنل سیستم‌عامل نیز در ایجاد پروژه سیستم FGCS استفاده شده‌است.

کتاب آموزشیprolog

برخی از آموزش های این کتاب…..

مکانیزم های پایه ای در پرولوگ

فراکردهای پرولوگ

مکانیزم عقبگرد در پرولوگ

معنای توصیفی و رویه ای یک برنامه

مسعود شریفی پور

از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

    saeed پاسخ

    یه دنیا ممنون

      M.S.P Soft پاسخ

      قربانه شما !