ورود / ثبت نام
0
0

آشنایی با اصطلاحات رباتیک و برنامه نویسی

509 بازدید
رباتیک و برنامه نویسی

رباتیک و برنامه نویسی

سلام دوستان ای بار از سورس های برنامه نویسی بیرون میام و میریم سراغ رباتیک و برنامه نویسی آن. مطلب آموزشی که امروز برای شما آماده کرده ام اصطلاحاتی در رباتیک و برنامه نویسی ست.این اصطلاحات که هرکدام معانی خواستی دارند کاره مهمی در طراحی ربات و ساختن آن انجام میدهد.اصطلاحات مفیدی ست. امید وارم مفید باشه و استفاده کنید.
بیت: به کوچکترین واحد حافظه که میتونه صفر یا یک (روشن یا خاموش) رو ذخیره بکنه بیت می گویند. به همین سادگی!
بایت: به مجموعه‌ای از بیت ها، بایت می‌گویند. به عنوان مثال یک بایت ۸ بیتی می تواند ۲۵۶ (۲۸)حالت را شامل بشود.یعنی اعداد صفر تا ۲۵۵ رو نمایش بده: ۱۱۰۰۱۱۰۰۱=۴۰۹، ….. ۱۰۱۱۰۰۱۰۱=۳۵۷
آشنایی با اصطلاحات رباتیک و برنامه نویسی: سیگنالی است پیوسته در زمان که دامنه آن نیز پیوسته است. برعکس سیگنال دیجیتال کوچکترین تغییرات الکترونیکی در این سیگنال نیز دارای مفهوم می‌باشند و در نظر گرفته می‌شوند.
سیگنال دیجیتال: سیگنالی است که هم از نظر زمان رخداد و هم از نظر مقدار در بازهٔ خاصی محدود شده باشد. سیگنال دیجیتال در مقابل سیگنال آنالوگ تعریف می‌شود، که در آن حدودی برای پارامترهای فوق تعریف نمی‌شود. سیگنال دیجیتال از نظر ریاضی سیگنالی است که فقط از صفرها و یک‌های منطقی تشکیل شده باشد. این یک و صفرها ممکن است به شیوه‌های مختلفی نشان داده شوند که به این شیوه، کدینگ سیگنال گویند.
کامپایلر: کامپایلر یعنی مترجم. برای میکروکنترلر هیچ چیز دیگری غیر از ۰ و ۱(کد ماشین) معنی نداره و برای اینکه بتونیم کد هایی را که به زبانهایی مثل بیسیک و سی و پاسکال و غیره می نویسیم روی میکروکنترلر اجرا کنیم باید آنها را به کد ماشن ترجمه کنیم. البته اینکار مراحل زیادی داره(compiler, assembler, linker, . . .) که ما، در حالت کلی به این فرایند، کامپایل کردن و به نرم‌افزاری که اینکار رو برای ما انجام میده کامپایلر میگیم! برای مثال نرم‌افزار bascom-avr که تو پست قبل برای دانلود گذاشتم یه کامپایلر بیسیک برای میکروکنترلرهای AVR هست. یعنی کدهای بیسیکی رو که ما مینویسیم رو به کد ماشین قابل فهم برای میکروکنترلر تبدیل میکنه! هر کی نفهمید، خیلی ن-ه-ه !!.
پروگرمر: خوب حالا فرض کنیم برنامه رو نوشتیم و کامپایل کردیم و میخواهیم کدمون رو روی میکرو اجرا کنیم. فایل خروجی اکثر کامپایلر‌ها (که همون کد قابل فهم میکرو رو شامل میشه!) دارای پسوند hex. هست. برای انتقال محتویات این فایل به حافظه میکروکنترلر باید از وسیله‌ای به نام پروگرمر استفاده کنیم. به همین سادگی!! (ساخت پروگرمر برای AVR خیلی راحت و کم هزینه است که تو پست بعدی راجع بهش حرف میزنیم).نرم‌افزاری هم که برای اینکار لازم هست روی اکثر کامپایلر‌ها وجود داره.
TTL: (Transistor-Transistor Logic)دستهای از مدارهای دیجیتال که به دلیل مصرف انرژی کم کاربرد وسیعی پیدا کرده‌ و به یک استاندارد تبدیل شده‌اند. وقتی که یک سیگنال TTLبین ۰ و ۸/۰ ولت باشد low و وقتی بین ۲ تا ۵ ولت باشد high تعریف میشود. در این نوع مدارات ولتاژ استاندارد کاری، ۵ولت است. ممکن است input یا output یک وسیله الکترونیکی مثل یک IC ، TTL باشد که نشان دهنده سازگاری با سطح ولتاژ TTL است.(زیاد جدی نگیرید!!)

AVR یه کامپایلر بیسیک برای AVR هست. البته کامپایلر خیلی ضعیفیه! ولی برای مبتدی ها کار کردن باهاش خیلی راحته.
کدهای بیسیک یا هر زبان دیگه برای هیچ میکروکنترلر یا کامپیوتری قابل فهم نیست و برای اجرا باید اول به کد ماشین ترجمه بشن. در واقع این کامپایلر(مترجم) هم کدهایی که شما به زبان بیسیک مینویسید رو به کد ماشین که برای میکرو قابل فهم هست تبدیل میکنه.
برای انتقال این کدها به میکروتون نیاز به پروگرمر دارین که ساخت پروگرمر برای AVR زیاد سخت نیست و سعی میکنم تو پست های بعدی نحوه ساختشو براتون بزارم.
قابل توجه کسایی که از XP استفاده میکنن:
برای پروگرم کردن(انتقال کدهای ماشین به میکرو) توسط Bascom حتما باید این فایلها رو به پوشه اصلیBascom کپی کنین و به جای اجرای خود برنامه فایل A.BAT رو اجرا کنین (بعدا میتونین اسمشو تغییر بدین!). (توجه داشته باشین که بدون انجام این کار Bascom نمی تونه میکرو مورد نظر رو بشناسه و پیام خطای “Could not identify chip with ID:FFFFFFF” رو میده.)

رباتیک و برنامه نویسی

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=3493
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آشنایی با اصطلاحات رباتیک و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.