ورود / ثبت نام
0
0

اموزش مقدماتی vb.net(قسمت دوم)

688 بازدید

متغیرها

آشنایی با Visual Basic.NET- متغیرها
متغیرها حاملهای دربرگیرنده مقادیری هستند که در جریان یک برنامه کاربردی می توانند تغییر کنند. برنامه نویسی بدون آنها، اگر نگوئیم غیرممکن، اما به سختی امکان پذیر است. در ASP.NET، متغیرها در چند لایه وجود دارند.
لایه اول، لایه Application است. در اینجا در هر صفحه برنامه کاربردی، همه متغیرها در دسترس همه کاربران قرار دارد. معمولا یک قطعه داده نسبتا کوچک که در معرض استفاده مکرر است، همانند اطلاعات مربوط به ارتباط با بانک اطلاعاتی، در این لایه ذخیره می شود.
لایه دوم، لایه Session است. در این لایه، همه متغیرها در سرتاسر برنامه کاربردی یا تا برقرار بودن جلسه کاربر، در دسترس یک کاربر بخصوص هستند.
لایه سوم و آخر، لایه Page است. در اینجا همه متغیرهای تعریف شده در صفحه در سرتاسر آن صفحه در دسترس هستند. متغیرهای تعریف شده در یک صفحه ASP.NET از صفحه دیگر قابل دستیابی نیستند.
به علاوه در زمان استفاده از code-behindها در صفحات ASP.NET، در پیمانه های کلاس خود به متغیرهای سطح Procedure ،Private ،Public و Block دسترسی دارید. متغیرهای عمومی در کلاس هایی که در آنها ایجاد شده اند و نیز پیمانه های کلاس دیگر قابل دسترسی هستند. جلوی این متغیرها کلمه کلیدی Public قرار می گیرد. متغیرهای خصوصی تنها در دسترس توابع و روال های کلاس هایی هستند که در آنها تعریف شده اند.
قبل از متغیرهای خصوصی کلمه کلیدی Private قرار می گیرد. متغیرهای سطح Block تنها در بلوک های برنامه ایجاد کننده خود در دسترس می باشند. قبل از متغیرهای سطح Procedure و Block کلمه کلیدی Dim قرار می گیرد.
نکته حائز اهمیت این است که باید به خاطر بسپاریم که همیشه باید نوع داده های متغیر خود را تعریف کنیم. در زیر لیستی از انواع داده های پشتیبانی شده در VB.NET آورده شده است.
Boolean: درست یا نادرست
Byte: برای داده های عددی ۰ تا ۲۵۵
Char: برای یک کاراکتر یونیکد
Date: اطلاعات تاریخ و زمان
Decimal: اطلاعات عددی صحیح
Double: داده های عددی اعشاری
Integer, Long, Short, Single: داده های عددی صحیح
Object: متغیر حامل پیش فرض جهت نگهداری هر نوع شئ
String: رشته های حرفی
در نگارشهای قبلی ویژوال بیسیک و در VBScript همه متغیرها بطور پیش فرض از نوع داده variant بودند. Variant در VB.NET وجود ندارد و با نوع داده Object جایگزین شده است.

متغیرها

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=2748
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد اموزش مقدماتی vb.net(قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام دوست عزیز نسخه جدید نرم افزار خبرخوان شیک بلاگ با امکانات متنوع منتشر شد لطفا اونو معرفی کنید(در پست ثابت)
  بعد از اینکه معرفی کردید خبر بدید
  http://www.shikblog.com

  ۷

 2. از حسن نیتتون تشکر میکنم
  واقعن انسانهای بزرگی هستین که دانسته هاتون و که حاصل سالها مطالعه و ممارستهای نفس گیره ؛ به شکل کاملن رایگان در اختیار همه علاقه مندان میذارید.
  من عاشق برنامه نویسیم ولی مشغله کاریم بقدری زیاده که نمیتونم یه پروسه آموزشی و تا به آخر برسونم و جسته گریخته همه زبانهای برنامه نویسی و امتحان کردم.
  بقول معروف همه کاره ولی واقعن هیچ کاره ام.
  ممکنه ازتون بخوام یه رفرنس کامل از برنامه نویسی vb.net رو به من معرفی کنید؟

  میخوام فقط متمرکز رو رفرنسی بشم که یه برنامه نویس حرفه ایی بهم معرفی کرده و از مطالعه بی ثمر هزاران کتاب متفاوت دست بردارم تا به نتیجه برسم
  باور کنید هرگز این لطفتتون و فراموش نخواهم کرد

  ۵