ورود / ثبت نام
0
0

database های کم حجم با SQL CE 4

969 بازدید
نسخه فشرده شده و سبک SQL Server
ویرایش ۴ از نسخه فشرده شده و سبک SQL Server منتشر شد. این محصول تحت عنوان SQL CE 4.0 به همراه VS 2010 SP1 در اختیار عموم قرار گرفت. SQL CE یک مدیریت کننده و ذخیره ساز رایگان پایگاههای داده می باشد.

نسخه فشرده شده و سبک SQL Server

این محصول برای اجرا نیازی به نصب ندارد و برای استفاده از آن به عنوان پایگاه داده مثلا” یک برنامه ASP.NET  فقط کافیست فایلهای باینری آن را در دایرکتوری bin برنامه کپی کرده تا برنامه ASP.NET نوشته شده بتواند به سادگی از آن به عنوان یک database engine استفاده کند. SQL CE به این طریق با اولین دسترسی به آن start می شود و هنگامی که برنامه ASP.NET مربوطه هیچگونه فعل و انفعالی نداشته باشد به طور خودکار shutdown می شود. پایگاه داده نیز به شکل یک فایل با پسوند sdf در فولدر App_Data ذخیره می شود.

SQL CE 4 با API های داده ای مبتنی بر NET. کار می کند و query هایی که برای SQL Server بکار می رود را پشتیبانی می کند. این بدان معناست که API های داده ای که در حال حاضر استفاده می شوند، مانند ADO.NET و یا ORM های پیشرفته نظیر Entity Framework و NHibernate می توانند با SQL CE مورد استفاده قرار گیرند.

SQL CE بسیار مناسب برای سناریوهایی مثل توسعه، تست و استفاده از database های سبک می باشد. برای برنامه هایی که داده های فراوانی را مدیریت می کنند لازم است که database به SQL Server Express و یا SQL Server یا SQL Server Azure اتقال یابد  چراکه اینها قابلیتهای بیشتری را دارا هستند مثل بکارگیری stored procedure ها که در SQL CE قابل استفاده نیستند. برای این انتقال هیچ نیازی به اعمال تغییرات در کدهای نوشته شده نیست بلکه تنها کافیست connection string مربوطه در web.config تغییر یابد.

ابزار مربوط به پشتیبانی از SQL CE که در VS 2010 SP1 ارائه شده است این امکان را می دهد تا بتوان از آن فعلا” در پروژه های ASP.NET استفاده کرد. به کمک این ابزار می توان:

  • پایگاههای داده SQL CE ایجاد کرد
  • شمای یک پایگاه داده و ایندکسهای آن را ویرایش کرد
  • به صورت دستی به جداول آن داده اضافه کرد
  • برای پایگاه داده SQL CE مدلی مطابق با Entity Framework ایجاد کرد
  • پایگاه داده SQL CE را به کمک EF Code First ایجاد کرد.
  • پایگاه داده SQL CE را به کمک Web Deploy بر روی سرور انتقال داد

 

استفاده از همه ویژگیهای فوق برای هر دو نوع پروژه های ASP.NET Web Forms و ASP.NET MVC قابل استفاده می باشد.

نسخه فشرده شده و سبک SQL Server

 

در حال حاظر پایگاه داده از نوع SQL CE 4 محدودیت حچمی تا حدود ۴GB را دارد. از LINQ-to-SQL پشتیبانی نمی کند و بر روی Windows Phone 7 نیز قابل استفاده نیست. البته اسکات گاتری معاونت بخش توسعه در مایکروسافت ابراز امیدواری کرده است که بتوان در آینده ای نزدیک امکان استفاده از آن را بر روی Windows Phone 7 فراهم آورد.

دانلود

برای استفاده از SQL CE و ایجاد پایگاههای داده مبتنی بر آن نخست باید VS 2010 SP1 beta را نصب کرده سپس SQL CE Tooling for Visual Studio را دانلود و نصب کنیم.

یه عنوان یک برنامه نویس همیشه نیاز به یک چنین سیستمی رو حس می کردم. چراکه برای سناریوهایی که نیاز به یک database سبک دارد نظیر تست یک برنامه، استفاده از چیزی مثل SQL Server گاها” وقت گیر و پر حجم بود. در حال حاظر می توانید تصور بکنید که تست آنلاین یک برنامه مبتنی بر داده بر روی وب با استفاده از SQL CE چقدر ساده و سریع میباشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=1757
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد database های کم حجم با SQL CE 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.