"> مقاله ای درباره اثبات قدرت Oracle | ام اس پی سافت

مقاله ای درباره اثبات قدرت Oracle

http://carlos.syr.edu/wp-content/uploads/2009/04/10garch.gif

مقاله ای درباره اثبات قدرت Oracle : ممکن است این پرسش ذهن بعضی از برنامه‌نویسان را گاهی به خود مشغول کرده باشد که بزرگترین Database جهان کدام است. معمولاً برنامه‌نویسان دوست دارند بدانند کدام یک از نرم‌افزارهای مدیریت بانک اطلاعاتی قدرتمندتر است و کدام شرکت‌ها و سازمان‌ها در جهان از همان نرم‌افزاری استفاده می کنند که آن‌ها روش کارش را می دانند. برای یافتن پاسخ کافی است حضور ذهن داشته باشید تا نام یکی دوتا از بزرگ‌ترین‌ها را به خاطر بیاورید. بله! آن‌ها گوگل و یاهو هستند. این بانک‌های اطلاعاتی غول‌آسا یک نسخه از جدیدترین صفحات وب اکثر سایت‌های اینترنتی جهان را در خود ثبت کرده‌اند. البته بحث درباره این که کدام یک از این دو بانک بزرگ‌تر است، سال‌هاست جریان دارد و گویا پایانی هم برای آن متصور نیست.

مقامات مسئول هریک از دو سایت آمار متفاوتی درباره خود و دیگری ارائه می دهند و البته طرفداران این دو رقیب نیز نظرات متفاوتی دارند. با این وجود، از شواهد چنین برمی آید که دیتابیس گوگل به مراتب بزرگ‌تر از یاهو است و این را می توان از تفاوت تعداد صفحات ثبت شده در موتور جست‌وجوی این دو و نیز تعداد مراجعات از هر یک از آن‌ها به یک سایت مشخص حدس زد. چندی پیش کنجکاو شدم در این مورد تحقیق کنم و تصادفاً به سایت جالبی برخورد کردم.

از سال ۲۰۰۱ به این سو، یک شرکت تحقیقاتی به نام وینتر (Winter) دست به ابتکار جالبی زده است. این شرکت تلاش می‌کند هر دو سال یک‌بار فهرست بزرگ‌ترین بانک‌های اطلاعاتی جهان را براساس یک روش پژوهشی معین تهیه و منتشر کند. تحقیق وینتر فقط آن دسته از شرکت‌هایی را شامل می‌شود که حجم دیتابیس مورد استفاده آن‌ها حداقل یک ترابایت (هزار گیگابایت) باشد.

با این حال، چون هدف این شرکت از تهیه فهرست رده‌بندی مذکور، مقایسه قدرت و کارایی نرم‌افزارهای تجاری مدیریت بانک‌های اطلاعاتی است، متأسفانه نام گوگل در این رده‌بندی دیده نمی‌شود؛ زیرا گوگل از یک سیستم فایلی ویژه استفاده می‌کند و به هیچ نرم‌افزار تجاری خاص برای ایجاد بانک اطلاعاتی خود متکی نیست. بنابراین می‌توان حدس زد که اولین نام در فهرست ده دیتابیس بزرگ جهان در این فهرست، همان یاهو است.

یاهو در صدر
طبق گزارش شرکت وینتر در سال ۲۰۰۵، بانک‌اطلاعاتی یاهو بیش از صد ترابایت ( صدهزار گیگابایت) حجم دارد. جالب است بدانید این دیتابیس عظیم‌ روی نرم‌افزار مشهور اوراکل و سیستم‌عامل قدرتمند یونیکس بنا شده است. یاهو نرم‌افزار اوراکل را مستقیماً از شرکت اوراکل خریداری کرده است، اما سرورهای یاهو از نوع PrimePower و ساخت شرکت فوجیتسو زیمنس است و سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات این بانک اطلاعاتی غول‌آسا را شرکتEMC به یاهو فروخته است.

حتماً برای همه شما جالب است بدانید رتبه دوم در این فهرست متعلق به کیست. یک موتور جست‌وجوی دیگر؟ خیر! از اینجا به بعد داستان تغییر می‌کند و بازیگران دیگری وارد صحنه می‌شوند. رتبه دوم بزرگ‌ترین دیتابیس جهان در فهرست وینتر متعلق به شرکت AT&T است که قدیمی‌ترین شرکت مخابراتی جهان و یکی از Backboneها یا ستون فقرات اینترنت است.

نرم‌افزار دیتابیسAT&T که Daytona نام دارد را همین شرکت نوشته‌است، اما بر خلاف گوگل که از سیستم فایلی خاصی استفاده می‌کند، Daytona روی یونیکس اجرا می‌شود و به همین دلیل وینتر توانسته است نام آن را در فهرست رده‌بندی خود بیاورد و حجم آن را با دیگر بانک‌های اطلاعاتی بزرگ دنیا مقایسه کند.

مطابق فهرست ۲۰۰۵، دیتابیس این شرکت با کمی فاصله نسبت به یاهو، ۹۳ ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کرده است. سرورهای AT&T و سیستم ذخیره‌سازی آن را HP ساخته است. مقام چهارم این جدول دوباره متعلق به همین شرکت است؛ با این تفاوت که دیتابیس رتبه چهارم که بیش از ۲۶ ترابایت حجم دارد، روی سرورهای ساخت سان مایکروسیستمز قرارگرفته‌اند.

اما مقام سوم کیست؟ این یکی واقعاً غیر منتظره است. پایگاه‌داده‌های شرکت بزرگ مخابراتی کره‌جنوبی با نام KT با بیش از ۴۹ ترابایت اطلاعات (لابد اطلاعات مشترکان و مشتریان و سایر اطلاعات مرتبط) این مقام را از آن خود کرده است. دیتابیس KT از نوع DB2 و محصولی از شرکت IBM است. سرورهای این بانک اطلاعاتی را نیز آی‌بی‌ام بهKT فروخته است، اما سیستم ذخیره‌سازی آن ساخت شرکت هیتاچی است. این پایگاه اطلاعاتی نیز روی یونیکس بنا شده است.

فناوران برتر
شرکت مخابراتی Cingular Wireless، بزرگ‌ترین اپراتور بی‌سیم ایالا‌ت‌متحده که ۵۸ میلیون مشترک خطوط موبایل در این کشور را تحت پوشش خود دارد، در رتبه پنجم قرار دارد و از نرم‌افزار اوراکل، سیستم‌عامل یونیکس و سرورهای HP استفاده می‌کند. رتبه‌های ششم و نهم این جدول دوباره متعلق به یک شرکت دات کام دیگر است. حدس بزنید!

بزرگ‌ترین و موفق‌ترین سایت تجارت الکترونیکی جهان کدام است؟ بله درست حدس زدید؛ آمازون! این سایت بزرگ از دو دیتابیس با ظرفیت‌های ۲۴ و ۱۸ ترابایت استفاده می‌کند؛ هر دو از نوع اوراکل و روی سیستم‌عامل لینوکس. سرورها و سیستم ذخیره‌سازی دو بانک‌اطلاعاتی نیز ساخت HP است. در فهرست وینتر رتبه هفتم به نام یک شرکت ناشناس ثبت شده که احتمالاً ناشناس نیست بلکه یک سازمان نظامی یا امنیتی متعلق به ایالا‌ت متحده است که نخواسته نامش فاش شود. این دیتابیس از نوع DB2 و ساخت آی‌بی‌ام است و روی سرورهای ساخت همین شرکت بنا شده که حدس نظامی بودن سازمان را تقویت می‌کند.

در فهرست ده تای نخست جهان، مکان هشتم متعلق به شرکتی است که از دیتابیس SQL Server ساخت مایکروسافت استفاده می‌کند. این دیتابیس نوزده ترابایتی که روی سیستم‌عامل ویندوز برپا شده، متعلق به شرکت Unisys Payment Services&Solutions) UPSS) است که شاخه‌ای از شرکت بزرگ Unisys است. این شرکت که در هلند مستقر است، به تعدادی از بانک‌های اروپا خدمات بانکداری الکترونیکی ارائه می‌دهد.

آخرین رتبه نیز متعلق به شرکت تحقیقاتی Nielsen Media Research است که گزارش‌های پژوهشیش درباره وضعیت فناوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف را بارها در همین مجله و دیگر رسانه‌ها و سایت‌های ایرانی مرتبط با فناوری اطلاعات خوانده‌اید. نیلسن از Sybase روی یونیکس استفاده می‌کند و سرورهای آن ساخت سان‌مایکروسیستمز هستند.

گزارش کامل وینتر آمار جالب دیگری هم دارد. مثلاً می‌توانید تحقیق کنید که فهرست ده بانک اطلاعاتی بزرگی که از‌SQL Server مایکروسافت استفاده می‌کنند، شامل اسامی چه شرکت‌هایی است. آمار مشابهی را به تفکیک دیگر نرم‌افزارهای بانک اطلاعاتی مانند اوراکل می‌توانید در این گزارش ببینید.

دیگر نتایج جالب این تحقیق به شرح زیر است:
بزرگ‌ترین Processing System On line Transactional) OLTP) دنیا، یک بانک‌اطلاعاتی سازمان املاک انگلستان و ولز است که در حقیقت در میان تمام سازمان‌های ثبت اسناد و املاک دنیا پیشرفته‌ترین است و ۲۳ ترابایت حجم دارد. دیگری متعلق به شرکت مالی UPS است که ۲۹ ترابایت است. هر دو بانک اطلاعاتی روی DB2 بنا شده‌اند و از سرورهای مدل IBM eServerz990 استفاده می‌کنند.

سازمان ثبت اختراعات ایالا‌ت متحده (اوراکل)، شرکت مخابراتی SQL Server) Verizon)، اداره گمرک ایالا‌ت‌متحده
(CADatacom)، شرکت ترکسل (اوراکل)، مایکروسافت (SQL Server)، دل (اوراکل)، هیولت پکارد (اورکل)، TSystems وابسته به دوچ تله کوم آلمان (اوراکل) و شرکت‌های مخابراتی Sage Telecom ایالا‌ت‌متحده (SQL Server) و Bharti هند (اوراکل) از دیگر رتبه‌داران این فهرست هستند.

  • پسورد: www.mspsoft.com
مسعود شریفی پور

از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کدیشن ! مارکت پروژه های برنامه نویسی راه اندازی شدیه توکه پا بریم ببینم