ورود / ثبت نام
0
0

آموزش انتقال اینترنت ازطریق شبکه برق

846 بازدید

اگر به روند پیشرفت فناوریها در سالهای گذشته با دقت بیشتری نگاه کنیم، بسیاری از امکاناتی که در حال حاضر از آنها به راحتی استفاده میکنیم به صورت بسیار کلیدی وابسته به اکتشافاتی هستند که در گذشته توسط دانشمندان انجام گرفتهاند. به طور مثال میتوان در این میان به برق اشاره کرد که با جرات میتوان گفت که از مهمترین اختراعاتی است که توسط بشر انجام گرفته است. تصور جهان بدون برق، امروزه برای کسی امکان پذیر نیست زیرا ما به مرحلهای رسیدیم که دیگر نمیتوانیم بدون ابزارها و وسایل دیجیتالی زندگی کنیم. در شرایط فعلی شاید بتوان گفت که اینترنت هم به نیازی حیاتی تبدیل شده است و ارتباطات در جهان مجازی از ارکان حیاتی این جهان به شمار میآید. شاید شما هم تا به حال با اصطلاح ارتباط از طریق خطوط نیرو آشنا شده باشید. در پرونده این هفته قصد داریم که شما را با فناوری انتقال اطلاعات دیجیتال از طریق خطوط نیروی برق آشنا کنیم، در ادامه بیشتر به جزئیات این فناوری اشاره خواهیم کرد.

اینترنت از طریق برق
این امکان که بشر برای دستیابی به نیازهای اساسی خود از راههای مختلفی استفاده میکند بسیار جالب و مفید است. در این صورت اگر از راهی به بن بست رسید به آسانی قادر است که دیگر راهها را هم امتحان کرده و به مقصود خود دست پیدا کند. فناوری PLC که مخفف کلمات Power Line Carrier است، از سالهای گذشته برای اهداف بسیار متفاوتی مورد استفاده قرار میگرفته است. به طور مثال برای کنترل و اهداف حفاظتی بین نیروگاهها و پستهای فشار قوی و مرکزهای کنترلی استفاده میشده است. از دیگر کاربردهای پیالسی میتوان به عنوان نمونه به برقراری ارتباط تلفنی میان پستهای فشار قوی و نیروگاهها، ارسال انرژی، ولتاژ و تنظیم جریان کل یک شبکه به مرکز کنترلی و فرامین حفاظتی اشاره کرد. در واقع میتوان گفت که مهمترین کاربرد PLC انتقال دادههای مخابراتی توسط خطوط فشار قوی بوده است، این انتقال اطلاعات به صورت آنالوگ انجام میشود و برای مدولاسیون سیگنالهای ارسالی از روشهای متفاوتی استفاده میشود. محدوده فرکانسی این سیگنالها به طور معمول در حد کیلو هرتز است و البته در ایران با فرکانسهای پائینی که بین ۴۰ تا ۵۰۰ کیلوهرتز است، کار میکنند. به همین خاطر هم میتوان گفت که عمدهترین عاملی که باعث میشود طرفیت انتقال کمی وجود داشته باشد همین فرکانس پایین است. البته با توجه به این که حجم اطلاعات کنترلی و حفاظتی شبکه برق زیاد نیست، این ظرفیت کم برای انتقال این دادهها زیاد به چشم نخواهد آمد و همین عامل هم باعث شده است که PLC جایگاه خود را به خوبی در شبکههای قدرت برق حفظ کند.

آغازی برای PLC
شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، یکی از مهمترین نقاط قوت PLC ساده بودن آن در سیستم انتقال برق بود. به همین خاطر هم کمکم این سیستم در کشورهای پیشرفته مانند ژاپن به صورتی جدی مورد استفاده قرار گرفت و البته بعد از آن هم در کشورهای اروپایی و آمریکایی از این سیستم استفاده شد. این سیستم در ابتدا تنها به خاطر نظارت و کنترل بر سیستم توزیع برق در مناطق مختلف مورد استفاده قرار میگرفت اما در حال حاضر سعی بر این میشود که به شکلی بهتر به این فناوری نگاه شود و دیگر کاربردهای آن هم در نظر گرفته شود. به طور مثال امروزه سعی میشود که از طریق اتصال به خروجیهای برق به آسانی اتصال به اینترنت هم امکان پذیر شود.

PLC چگونه کار میکند؟
به طور حتم برای شما هم جالب است که بدانید این فناوری دقیقا چه کاری را انجام میدهد یا این که خودش چگونه کار میکند؟ شبکهبندی خطوط برق که در اصطلاح power line نامیده میشود در این سیستم یکی از چندین راهی است که باعث اتصال یا شبکه شدن رایانهها در منازل میشود. شما در حال حاضر هم برای ایجاد شبکه در منزل خود از سیمهای الکتریکی استفاده میکنید. درست همانند کاری که برای شبکهبندی تلفن یا همان HomePNA انجام میشود، برای شبکهبندی خطوط برق هم نیازی به سیم کشیهای جدید نخواهد بود. در این روش این اطمینان به تمامی کاربران داده خواهد شد که شبکهبندی برق هیچ هزینه اضافی را به صورت حساب برق شما اضافه نخواهد کرد و شبکهبندی خطوط برق ارزانترین روش برای شبکه شدن سیستمهای رایانهای است که در یک مکان قرار گرفتهاند. دو تکنولوژی متفاوت برای شبکهبندی خط برق وجود دارد که توسط دو شرکت متفاوت ارائه شده است. روش اول تکنولوژی اصلی گذرنامه یا همان Passport نام دارد که توسط شرکتی با نام intelogis مطرح شده است و روش دوم هم که به نسبت روش قبلی بسیار جدیدتر است، توان بسته یا PowerPacket نام دارد که توسط شرکتی با نام intellon توسعه پیدا کرده است.

مزایای شبکهبندی برق
اگر رایانههایی را که در یک مکان قرار دارند از طریق شبکههای برقی به هم متصل کنید برای شما مزایا و معایبی را به نسبت شبکهبندی معمولی به دنبال خواهد داشت که در ادامه آنها را برخواهیم شمرد. یکی از مهمترین مزایایی این روش این است که این نوع شبکه برای شما بسیار ارزان خواهد بود. برای این شبکهبندی شما از همان سیمهای برقی استفاده خواهید کرد که به طور معمول وجود دارند و هیچ سیمکشی جدیدی را احتیاج نخواهید داشت. با توجه به این نکته که در هر اتاق معمولی که در یک خانه یا سازمان وجود دارد، به طور معمول چندین پریز الکتریکی برق وجود دارد کار شما برای شبکهبندی راحتتر هم خواهد شد. در این صورت اگر از این روش برای شبکه کردن رایانهها استفاده میکنید دیگر نیازی به نصب کارت روی رایانهها نخواهید داشت. علاوه بر این موارد میتوان به این مورد اشاره کرد که سرعت رایانههایی که از طریق شبکه برق به هم متصل میشوند بسیار بالا خواهد بود. البته هر روشی علاوه بر این که مزایایی دارد میتواند معایبی هم به نسبت دیگر روشها داشته باشد. از معایب این روش شبکهبندی میتوان به این مورد اشاره کرد که ممکن است بازده شبکه شما به دلیل این که از برق خانگی در جهات دیگر هم استفاده میشود، تحت تاثیر قرار بگیرد. علاوه بر این مورد از دیگر معایب این روش میتوان گفت که این روش تنها روی رایانههایی کار خواهد کرد که از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند. البته اگر شما در ساختمانی زندگی میکنید که سیمکشی برق آن از روشهای بسیار قدیمی انجام گرفته است باید این نکته را هم در نظر بگیرید که امکان دارد بازده شبکه شما بسیار پایینتر از آن چیزی باشد که شما انتظار دارید.

اینترنت، برقی میشود
امروزه در سراسر جهان برق رسانی از طریق کابلهای هوایی یا زیر زمینی انجام میگیرد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید شما قادر هستید که از طریق همین کابلها به اینترنت هم اتصال پیدا کنید و با سرعتی بسیار بالا و مطمئن به انجام کارهای مجازی خود بپردازید. در این صورت شاید بسیار کمتر از حال حاضر نگران شرایطی خواهید بود که در آن از قطعی اینترنت رنج خواهید برد، زیرا در آن صورت تنها در زمانی شما اینترنت نخواهید داشت که برق هم قطع شده باشد و از آن جا که قطعی برق در جهان امروز بسیار کم اتفاق میافتد، میتوانید اطمینان داشته باشید که قطعی اینترنت هم بسیار کمتر از شرایط حال حاضر خواهد شد. تا چند سال گذشته بسیاری از کارشناسان این فناوری را به دلیل مشکلات بسیار زیادی که از نظر فنی در مقابل آن وجود داشت، امکان ناپذیر میدانستند اما باز هم به کار خود ادامه دادند و کار به جایی رسید که از ۳ سال گذشته شرکتهای بسیار مطرح و بزرگ جهان فناوریها آمادگی خود را برای همکاری مشترک در این پروژه اعلام کردهاند. به طور مثال گوگل و آیبیام اظهار داشتهاند که بسیار مشتاق هستند تا در این راستا فعالیت داشته باشند. این نکته را نمیتوان نادیده گرفت که این فناوری درآمد بسیار زیادی را برای شرکتهای برق و مخابرات به ارمغان خواهد آورد. کارشناسان پیشبینی کردهاند که تا انتهای سال ۲۰۱۰ درآمدی که از این راه، یعنی توزیع اینترنت از طریق کابلهای برق به دست میآید بیشتر از ۱۴.۴ میلیارد دلار در پایگاههای مرتبط با این سیستم در سراسر جهان خواهد بود. در حال حاضر به دلیل مشکلات فراوانی که در این راستا وجود داشته است، این فناوری هنوز به شکل فراگیری در نیامده است و به دلیل این که طراحی شبکههای برقی در اروپا بسیار متفاوتتر و بهتر از دیگر نقاط است، اروپاییها بهتر و راحتتر میتوانند از خدمات اینترنت پر سرعت از طریق کابلهای برق استفاده کنند. با وجود اینکه متخصصان این پروژه بیان کردهاند که این سیستم تا حدی باعث ایجاد اختلال در امواج رادیویی خواهد شد، اما باز هم شرکتهای برق به افراد اطمینان دادهاند که فرکانسهای آنان به هیچ وجه تداخلی با فرکانسهای امواج رادیویی پیدا نخواهد کرد.

کدام بستر به صرفهتر است؟
اینترنت در حال حاضر از بسترهای متفاوتی به کاربران ارائه میشود که هر کدام از این بسترها مزایا و معایب خاص خودشان را خواهند داشت و به همین ترتیب با توجه به شرایط و امکاناتی که در نقاط مختلف جهان وجود دارد از بستری استفاده خواهد شد که صرفه اقتصادی بالاتری را برای آن نقطه به همراه داشته باشد. اما این نکته را نمیتوان نادیده گرفت که داشتن بستری مطمئن برای حفظ ارتباطات اینترنتی در بعضی از اوقات بسیار حیاتی به نظر میرسد و به همین خاطر هم، علاوه بر صرفه اقتصادی باید نکات دیگری را هم مورد توجه قرار داد چون گاهی اوقات ضرری که از قطعی اینترنت به کاربران یا حتی دولت یک کشور وارد میشود، بسیار بیشتر از هزینهای است که صرف ایجاد بستری برای اینترنت شده است. یکی از مهمترین و اصلیترین فوایدی که اینترنت از طریق کابلهای برق نصیب ما میکند، این است که در وقت صرفه جویی خواهد شد. با استفاده از این روش هر کاربر میتواند تنها چند ساعت پس از این که در شبکه عضو شد از کلیه خدمات این شبکه بهره ببرد. حتی کارشناسان این پروژه اعلام کردهاند که سرعت اینترنت از طریق این بستر بسیار بالاتر از سرعت اینترنت از طریق بسترهای معمولی خواهد بود. در صورت استفاده از این بستر شما میتوانید سرعت اینترنت خود را در حدود ۳ برابر بیشتر از گذشته کنید. البته بر سر این موضوع کش مکش بسیاری میان شرکتهایی که اینترنت را از طریق خطوط تلفن ارائه میدهند و شرکتهایی که از طریق کابلهای برق ارائه میکنند، به وجود آمده است. شرکتهایی که در حال حاضر اینترنت پر سرعت را از طریق خطوط تلفن ارائه میکنند، ادعا دارند که سرعت آنان در هر شرایطی بسیار بیشتر از سرعت اینترنتی خواهد بود که از طریق کابلهای برق توزیع میشود. اما در یک نظرسنجی که در میان کاربران فعلی این دو بستر متفاوت انجام گرفته است، این نتایج حاصل شدهاند که بیشتر کاربران از اینترنت ارائه شده از طریق برق، راضیتر به نظر رسیدهاند و اطمینان کاربران به این سیستم بسیار بیشتر از بستر مخابراتی بوده است. گذشته از این مورد کارشناسان بستر برقی اینترنت بیان کردهاند که حداقل سرعتی که اینترنت برقی برای کاربران عرضه خواهد کرد، چیزی معادل سرعت اینترنت پر سرعت امروزی است که از طریق خطوط تلفن به کاربران عرضه میشود. البته نمیتوان این نکته را نادیده گرفت که برای داشتن بستری مطمئن بهایی را هم باید پرداخت کرد. کاربران برای استفاده از اینترنت برقی باید هزینهای بیشتر از آنچه که برای اینترنت معمولی پرداخت میکردهاند، بپردازند. البته این هزینه زیاد نیست و هر کاربری به آسانی میتواند به این نتیجه برسد که خیالی آسوده برای داشتن اینترنت پرسرعت و مطمئن بسیار بیشتر از هزینهای میارزد که پرداخت میکند.

ارتباطات خطوط نیرو
فناوری ارتباطات از طریق خطوط نیرو به طور حتم اگر زیر ساختی مطمئن داشته باشد میتواند به آسانی برای محیط شبکههای رایانهای خانگی یا سازمانی هم مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر برای این تغییر استاندارد خاصی تعیین نشده است و استانداردهایی که شرکتهای مختلف ارائه کردهاند در قالب اتفاق خط نیروی دو شاخه خانگی و انجمن خط نیروی جهانی قرار گرفته است. شاید برای شما هم جالب باشد که با اصطلاحاتی که در این سیستم وجود دارد کمی بیشتر آشنا شوید. به طور مثال پهنای باند خطوط نیرو در اینترنت، خط قدرت با باند نیرو نامیده میشود. در این حالت ما میتوانیم با استفاده از خطوط نیروی معمولی از طریق باند نیرو به اینترنت هم دسترسی داشته باشیم. در این شرایط برای استفاده از اینترنت کافی است که شما یک مودم BPL را درون ساختمانی قرار دهید که قرار است از اینترنت در آن استفاده کنید و پس از آن اینترنت خواهید داشت. شاید بتوان ادعا کرد که یکی از فواید این روش این خواهد بود که در مناطق روستایی هم بدون این که نیاز باشد تجهیزات خاصی در نظر گرفته شود ارتباطات اینترنتی شکل بگیرد. سرعت اینترنت در این صورت در این مناطق بسیار زیاد نخواهد بود ولی مزیت آن این است که به آسانی میتوان با صرف هزینهای بسیار اندک، اینترنتی در حد اینترنت Dial Up برای روستاییان فراهم کرد.

گسترش اینترنت برقی
تا به حال کشورهای بسیاری برای استفاده از خدماتی که بستر اینترنت از طریق برق در اختیارشان میگذارد، فعالیت کردهاند، اما بعضی از کشورها بسیار فعالتر از دیگران در این زمینه حاضر شدهاند و به این ترتیب پیشبینی شده است که با گسترش این فناوری آینده بسیار خوبی را از نظر ارتباطات الکترونیکی و اینترنتی برای خود ساخته باشند. به طور مثال میتوان در این راستا به فدراسیون روسیه اشاره کرد که به طور بسیار وسیعی از ارتباطات الکترونیکی از طریق فناوری BPL/PLC استفاده کرده است و بیشتر از همه این فناوری را در مسکو گسترش داده است. شرکتهای مرتبط با این فناوری از سال ۲۰۰۷ کار خود را در روسیه آغاز کردهاند و تا به امروز رشد سالیانه آنها بیشتر از ۲۰ درصد بوده است. علاوه بر روسیه کشورهای دیگری هم در زمینههای مختلف از این بستر استفاده کردهاند، به طور مثال در آفریقای جنوبی شرکتی با عنوان DefiDev تاسیس شده است که به کاربران، اینترنتی در حد سرعت ۵۱۲ مگابیت بر ثانیه ارائه کرده است. در کشور پرتقال هم برای تجارتها بیشتر از این بستر استفاده شده است. شاید بتوان گفت از پیشگامان استفاده از این بستر میتوان به استرالیا و تازمانیا اشاره کرد. در سال ۲۰۰۵ در این دو کشور خدمات BPL به طور آزمایشی به ۵۰۰ خانه ارائه شد و تا مدت زمان بسیاری هم این فناوری بسیار موفق برای کاربران عمل کرد. از دیگر کشورهای فعال در این زمینه میتوان از اسپانیا، رومانی، آمریکا، ژاپن، تایوان، فیلیپین، هنگ کنگ، عربستان صعودی و مالزی نام برد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در کشور ما هم در حال حاضر از این سیستم استفاده میشود. اما سرعت اینترنتی که از این طریق ارائه شده است تنها، جایگزین مناسبی برای اینترنت Dial UP بوده است و انتظار بیشتری نمیتوان از آن داشت. البته شاید بتوان امید داشت که با گسترش این سیستم در سراسر جهان و فراگیر شدن آن در دیگر مناطق ما هم بتوانیم به شکل بهتری از آن استفاده کنیم و اینترنتی پرسرعت از طریق کابلهای برق یا همان پریز خانگی برق به دست آوریم.

شبکه PLC
برای این که بتوانیم ساختار یک شبکه PLC را بررسی کنیم باید به این موضوع آگاهی پیدا کنیم که PLCها هم از نظر سرعتی که میتوانند برای انتقال دادهها داشته باشند و هم از نظر کاربرد متفاوت از هم هستند. PLCهایی که سرعت بسیار کمی دارند بیشتر در خطوط توزیع فشار ضعیف مورد استفاده قرار میگیرند و کاربرد آنها بیشتر برای اندازه گیری مصرف انرژی به صورت ریموت یا اتوماسیون سیستم تجهیزات خانگی میباشد. در دسته بعدی PLCهایی را میتوان قرار داد که از نظر سرعت در جایگاه متوسطی قرار دارند، این دسته هم در خطوط فشار متوسط یا قوی مورد استفاده قرار میگیرند و از کاربردهای ابتدایی آنها میتوان به کاربردهای حفاظتی، کنترل از راه دور نیروگاهها و همچنین ارتباط میان پستها و نیروگاهها اشاره نمود. در دسته سوم که PLCهایی با سرعت بالا قرار میگیرند میتوان موارد متفاوتتری را مشاهد کرد، از این دسته بیشتر در خطوط توزیع فشار ضعیف و متوسط استفاده میشود و از کاربردهای عمده آن میتوان به انتقال اطلاعات و دادههای صوتی یا تصویری اشاره کرد. همچنین با استفاده از این PLCها میتوان ارتباطی میان شرکتهای مختلف برقرار کرد و به عبارت دیگر میتوان از آن به عنوان بستری قدرتمند برای اتصال به اینترنت استفاده کرد. از فناوری PLC که میتواند با استفاده از خطوط قدرت دسترسی به اینترنت را فراهم سازد، در بسیاری از سازمانها استفاده میشود. در این بستر اطلاعات و دادههای دیجیتال از طریق اضافه شدن به امواجی با فرکانس بالا روی خطوط الکتریکی، به مقصد مورد نظر انتقال پیدا خواهند کرد. به عبارت دیگر در این بستر موجی که حامل است، اطلاعات را به سیگنالهایی که بین ۵۰ تا ۶۰ هرتز قدرت دارند، منتقل میکند و این ارتباط میتواند از طریق پهنای باند وسیع روی خطوط برق با نرخ اطلاعات یک مگابیت در ثانیه یا با پهنای باند بسیار کمتر و سرعت بسیار پایینتر برقرار شود. برای برقراری این ارتباط و اتصال به اینترنتی که از طریق این بستر در اختیار کاربران قرار میگیرد، کافی است که مودمها درگاه خروجی الکتریکی منازل یا سازمانهای اداری را به رایانهها متصل کنند. در این صورت کاربران میتوانند به آسانترین شکلی که برایشان ممکن است به اینترنت دسترسی داشته باشند.

آینده شبکههای برقی
وجود شبکههای برق برای اتصال رایانهها به یکدیگر به طور حتم، ایده بسیار جالبی است که درآینده مورد توجه افراد بسیاری قرار خواهد گرفت. فناوری PowerPacket که محصولی از شرکت Intellon است روزنهای پرامید برای متخصصانی است که به این روش اعتقاد دارند. این فناوری با روشهای بیسیمی که در حال حاضر وجود دارد و همچنین با روش HomePNA هم سازگاری کاملی دارد. به همین دلیل شما میتوانید با استفاده از شبکه خطوط برق برای برقراری اتصالات رایانهای و دیگر ابزارهای جانبی مانند پرینترها یک انتخاب ایدهآل داشته باشید. همان طور که شما هم میدانید نیاز به برق در تمامی شبکهبندیهایی که انجام میگیرد، یک نیاز حیاتی است و این در حالی است که در جاهایی که ادعا میشود از روشهای بیسیم استفاده میشود باز هم در مرجع میبینیم که اتصال به برق وجود دارد. کارشناسان این رشته بیان کردهاند که در آیندهای بسیار نزدیک بیشتر افراد به این نتیجه خواهند رسید که استفاده از شبکههای برق برای شبکههای رایانهای و همچنین اتصالات اینترنتی، بهترین گزینهای خواهد بود که هم از نظر هزینه و هم از نظر سرعت وجود دارد. تنها باید کمی صبر کرد و در انتها نتیجه را دید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=1304
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آموزش انتقال اینترنت ازطریق شبکه برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.