ورود / ثبت نام
0
0

آشنایی با XML قسمت دوم

520 بازدید

اکثر افرادی که قصد یادگیری XML رو دارند، نمی تونند XML رو خوب بفهمند. شما سعی کنید XML رو یک سیستم ذخیره اطلاعات بدونید.بعدا با یادگیری قسمتهای بعدی XML با کاربردهای XML آشنا میشید و راحتتر میتونید به صورت حرفه ای از اون استفاده کنید.البته این یادآوری کنم که من فقط قصد آشنا سازی شما با XML رو دارم نه آموزش کامل XML.

XML برای خود یک دستوره نگارشی و املایی دارد. شما در حین یادگیری عبارتهای XML با اون آشنا میشید.

تگها:

شما با عبارتهای HTML یا همان TAG ها آشنا هستید در XML از همان تگها استفاده میشود ولی نکته مهم اینجاست که XML به شدت به حروف کوچک و بزرگ حساسیت داره پس اگر شما تگ ابتدای خودتون رو به دین صورت نوشتید باید تگ پاییانی هم بدین صورت بنویسید .

اعلان شروع فایل XML:

فایل XML با یک اعلان شروع میشه که باید در اولین خط باشه (کاملا اختیاری):

حتما به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید. تگ اعلان XML به صورت .

نوشتن تگها:

تگها در حقیقت همان رکوردها هستند که فیلدهای متغییری میتوانند داشته باشند(البته اگر با Database آشنا باشید). شما اطلاعات خودتون رو با استفاده از تگها ذخیره میکنید مثلا برای ذخیره اسمتون: AraSoft

برای ذخیره اطلاعات شما به دو تگ نیاز دارید یکی آغازی و دیگری پایانی این دو در حقیقت تشکیل یک تگ صحیح را میدهند. یک تگ آغازی به صورت اول > و بعد اسم مورد نظر و سپس < نوشته میشود. تگ پایانی تنها یک تفاوت کوچک دارد که آن در آولین بخش تگ است. تگ پایانی به صورت
Begin:

End:

برای نوشتن تگها باید به این توجه کنید که اسم تگ شروع () و اسم تگ پایانی () نباید از نظر کوچکی و بزرگی فرق کند. و نکته مهم اینکه شما باید XML خود رو با یک تگ اصلی بپوشانید و بقیه تگها رو داخل اون قرار دهید مثل:

تداخل تگها:

اگر شما تگی رو شروع کردید و میخواهید تگی رو داخل اون قرار دهید شروع و پایان تگ باید در داخل تگ اصلی باشد مانند زیر:

درست:

:غلط

ß—–Error

تگ پوچ:

شاید در مرور Xml های که من نوشتم یه این تگ رسیده و تعجب کنید که چرا من قانون نوشتن تگها رو نقض کردم و لی در حقیقت این خود یک دستور نگارشی است مبنی بر اینکه اگر تگی هیچ مقداری رو در بر نمیگیرد بهتر است به صورت نوشته شود “شبیه به HTML” تا به راحتی برسی XML افزوده شود.

افزوردن ویژگی به تگ:

تگ ها قدرت داشتن ویژگی رو دارند (Attribute).

۱.Home

۲.Home

شما میتوانید برای مقدار هر تگ یک خاصیت یا ویژگی تعیین کنید. مثلا من در شماره ۱ گفتم قسمت سایت=خانه و با زبان فارسی و در شماره ۲ گفتم که قسمت سایت=خانه و به زبان انگلیسی.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=580
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آشنایی با XML قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.