ورود / ثبت نام
0
0

گیاهان

257 بازدید

پیدازادان:

گیاهان دانه­دار یا پیدازادان به ۲ گروه عمده تقسیم می­شوند. در گروهی از آنها دانه­ها در داخل محفظه بسته­ای قرار می­گیرند. این گروه نهاندانگان یا گیاهان گلدار نامیده می­شوند. در گروه دیگر دانه­ها پوشیده نیست، این گروه را بازدانگان یا گیاهان مخروطی می­نامند.

یک دانه رسیده شامل:

گیاهک یا جنین و یک پوسته محافظ است. در بیشتر دانه­ها اندوخته غذایی گیاهک را در بر می­گیرد. وقتی دانه­ای را می­کارید، اجزای گیاهک درون آن رشد می­کند و گیاه کاملی را به وجود می­آورد.

پیدازادان خود به دو گروه:

۱ـ بازدانگان

۲ـ نهاندانگان تقسیم  می­شوند.

نهاندانگان خود به دو گروه:

۱ـ تک پدرایها

۲ـ دو لپه­ای ­ها تقسیم می­شوند.

بازدانگان

مهمترین و بزرگترین گروه بازدانگان، گیاهان مخروط دار هستند. این گیاهان را همیشه سبز می­نامند. این گیاهان برگهای سوزنی و فلش مانند دارند، اندامهای تولید مثلی در مخروطداران به صورت مخروط نر و ماده در روی یک درخت پدید می­آیند و می­توان آنها را گلهای گیاه به حساب آورد. هر مخروط نر هزاران دانه گرده تولید می­کند. هر دانه گرده کوچک و میکروسکوپی است و از آن گامت نر به وجود می­آید. بعضی از دانه­های گرده بر روی مخروط­های ماده می­افتد و از طریق سوراخ تخمها وارد آنها می‎شود. در داخل هر تخمک، گامت نر با گامت ماده ترکیب شده و دانه بالداری را به وجود می­آورد. این دانه­ها گاهی به وسیله پرندگان هم جابه جا می شوند. وقتی دانه­ها در محیط مناسب قرار گیرند، جنین، رشد و نمو خود را آغاز می­کنند و به گیاه جدیدی تبدیل می­شود.

 

نهاندانگان

بیشتر گیاهانی را که پیرامون خود مشاهده می­کنید از گروه نهاندانگان هستند. در بعضی گیاهان مانند: نرگس، لاله و آفتابگردان، گلها بزرگ و با رنگی مشخص هستند. ولی در بعضی گیاهان مانند: گندم، گلها به خوبی قابل تشخیص نیستند، دانه در داخل میوه قرار دارد و میوه به انتشار دانه­ها کمک می­کند.

 

گوناگونی ریشه

ریشه­های معمولی از رشد بخشی به نام ریشه­ چه که در داخل دانه قرار دارد به وجود می­آید. ممکن است ریشه­ها از ساقه یا برگ به وجود بیایند که در این صورت به آنها ریشه­های نا به جا می­گویند.

ریشه­های غده­ای مانند ِ چغندر و کوکب، به خاطر اندوختن مواد غذایی، بستر و حجیم شده­اند. در ریشه راست، ریشه اصلی کلفتر و ریشه­های فرعی نازکتر هستند. در ریشه­های افشان، همه ریشه­ها هم قطر هستند. در بعضی از گیاهان ریشه­های هوایی نابه جا به وجود می­آید. ریشه، اندامی است که گیاه را در زمین نگه‎ می­دارد و آب و نمکها را از محیط جذب می­کند.

 

گوناگونی ساقه

ساقه­ها معمولاً، اندامی هوایی است که معمولاً به روی آنها، جوانه­ها ـ گلها ـ برگها ـ میوه­ها ـ نگهداشته می­شود.

ساقه توسط آوندهایش از یک رو آب و املاح را از ریشه به برگها می­رساند و از روی دیگر مواد غذایی ساخته شده را به سایر اندامها هدایت می­کنند. ساقه­های راست یا علفی­اند یا چوبی. ساقه­های هوایی ممکن است راست باشند و بالا رونده باشند و یا پیچنده باشند و یا می­توانند خزنده باشد. گیاه نی، ساقه علفی تو خالی دارد، که به آن ساقه ماشوره­ای می­گویند.

نیلوفر آبی دارای ساقه آبزیست است. ساقه­های زیر زمینی، کلروفیل ندارند. و از برگهای قهوه­ای رنگ، فلس مانند پوشیده شده­اند. ساقه زیر زمینی ساده ریزوم نام دارد. معمولاً از سطح زیرین ریزومها ریشه­های نابه جا می روید و از جوانه روی آنها ساقه­های هوایی ایجاد می­شود. سیب­زمینی یک نمونه ساده غده­ زیر زمینی  است. در سطح خارجیش، فرو رفتگیهایی وجود دارد و از رشد و نمو آنها، ساقه­های هوایی به وجود می­آید. بعضی از غده­ها، مانند: زعفران، گلایول، پیاز مانندند و بر خلاف پیاز خوراکی فلسهای متعدد ندارند و در حقیقت ساقه ستبر، پراند و ختدای هستند که در زمین به صورت افراشته قرار می­گیرند.

 

گوناگونی برگ

در غالب برگها بخش نازک و گسترده­ای به نام پهنک وجود دارد و بخش دیگر به نام، دنباله پهنک وجود دارد. در بعضی از برگها، پهنک آن ساده است. و بعضی برگها مرکب هستند. چون پهنک آن در اثر بریده­ گیهای عمیق به قطعات کوچکتری تقسیم شده­ است. در پهنک برگ، گلبرگها همان انشعابات آونددار هستند و گلبرگها ممکن است منشعب و یا موازی باشند. لبه پهنکها ممکن است صاف یا دندانه­دار و یا کنگره‎ای باشد. برگها عمل اصلی غذا سازی در گیاه است.

در گیاهان مناطق خشک سطح پهنک فوق­العاده کاهش یافته و گاهی تبدیل به خار می­شود. سطح این برگها از کرک، پوشیده شده و روزنه­ها به طور نسبی کمتر است. در پیاز خوراکی، برگهای زیر زمینی فاقد کلروفیل و دارای اندوخته غذایی هستند. برخی برگها، باریک و پیچیده هستند و موجب اتصال گیاه بر تکیه­گاه می‎شوند.

در گیاهان حشره­خوار، دگرگونیهایی در برگ به وجود آمده و آن را برای شکار آماده ساخته است. دروزرا، یکی از گیاهان حشره‎خوار است که پهنک آن یک قسمتی است. دیونه، یکی از گیاهان حشره‎خوار است که دو قسمتی است حول لولای که همان رگبرگ است، تا می‎شود.

گل

گل، اندام تولید مثلی گیاهان نهاندانه است. گلبرگها یا پیوسته­اند یا جدا، گلبرگها صفحه­های رنگینی هستند که اجزای داخل گل را در بر­می­گیرند. کاسبرگها اجزای برگ مانندند که در پایین هر گل قرار دارند و ممکن است رنگی باشند. مادگی و پرچم، اندام تولید مثلی ماده و نر است. مادگی شامل خامه، تخمدان و کلا­له است. پرچم از یک برآمدگی به نام بساک تشکیل شده است. در داخل بساک دانه‎های گرده تشکیل می­شود.

تولید مثل در نهاندانگان

برای تولید مثل جنسی دانه گرده بر روی کلاله مادگی انتقال می­یابد. به این عمل گرد­افشانی می­گویند. حشرات و عوامل دیگر مثل انسان، جاذبه زمین، آب و باد در عمل گرد­افشانی دخالت دارند.

تخمکها در درون تخمدان قرار دارند. دانه گرده بر روی کلاله مادگی قرار می‎گیرد. گامتهای نر درون دانه­های گرده از طریق لوله گرده خود را به گامتهای ماده درون تخمکها می­رسانند و لقاح انجام می­شود.

میوه و دانه

پس از انجام لقاح، گلبرگها پژمرده شده و می­­ریزند. تخمدان مادگی تبدیل به میوه و تخمکهای درون  آن به دانه تبدیل می­شوند. میوه­ای که از نمو تخمدان پدید می­آید، میوه حقیقی نام دارد، مثل پرتقال. اگر در تشکیل میوه حقیقی علاوه بر تخمدان، بخشهای دیگر گل نیز دخالت داشته باشد، آن را میوه کاذب می­نامند، مثل سیب. گوجه­فرنگی میوه  آبدار است. پسته میوه  خشک است.

در یک میوه حقیقی مانند هلو، جدار میوه یا فرآبر از ۳ لایه درست شده است. لایه خارجی آن برون­­­ بر، بخش خوراکی را میان­ بر و بخش چوبی درونی آن را درون ­بر می‎نامند. پرتقال درون ­بر چوبی ندارد و به آن سته گویند. نخود از میوه ­­­های خشک شکوفا می‎باشد، فندق و بلوط از میوه­های خشک ناشکوفا هستند.

گوناگونی گل

گلی که دارای گلبرگ، کاسبرگ، پرچم، مادگی باشد، گل کامل نام دارد. هرگاه گلی یک یا چند بخش از اجزای گل را نداشته باشد به آن گل ناقص می­­گویند. مثل: گلچه‎های کناری مرکب مینا. در خانواده گندمیان نیز گلها ناقص هستند.

گل آذین

طرز قرار گرفتن گلها بر روی ساقه را گل آذین می­گوییم. که در گونه­های مختلف، ممکن است گوناگون باشد.

رده­بندی نهاندانگان

نهاندانگان خود به دو گروه، تک لپه­ای و دو لپه­ای ها تقسیم می­شوند، خرما و برنج جزو گروه تک ­لپه­ای‎ها هستند. برنج از خانواده غلات است. دارای ساقه ماشوره‎ای، برگهای کشیده بدون دم برگ که به وسیله نیا، دور ساقه را احاطه کرده است. رگبرگهای موازی و ریشه‎های افشان دارد. در دو لپه­ای‎ها رگبرگها منشعب و غیر موازی و برگها به صورت گوناگون دیده می­شوند. اغلب دو لپ­ای ها ریشه راست دارند.

در تک لپه­ای­ها، رویان یا گیاهک یک لپه دارد. تعداد قطعات گل ۳ یا مضربی از ۳ می‎باشد. در دو لپه­ای­ها، رویان یا گیاهک دانه، دو لپه دارد. تعداد قطعات گل ۲ یا ۵ یا مضربی از این اعداد می­باشد.

‌نقش گیاهان پیدازا، در زندگی ما

بسیاری از اشیایی که به کار می‎بریم از چوب درست شده است. در واقع چوب ماده‎ اولیه‎ای است برای درست کردن اشیایی که هیچ شباهتی به چوب ندارد، مثل کاغذ. ‌چوب از رشته‎های ظریف سلولز که به وسیله ماده چسب مانندی به هم چسبیده‎اند درست شده است.

برای درست کردن کاغذ، می‎بایست ابتدا رشته‎های سلولزی را از هم جدا کرده این کار ممکن است با قُرْ کردن چوب صورت بگیرد. چوب خرد شده را با آب مخلوط می‎کنند تا خمیر چوب به دست آید. رنگ خمیر چوب را به وسیله مواد شیمیایی رنگبری می‎زدایند. سپس خمیر را در کارخانه کاغذ سازی روی صفحه‎های مخصوص می‎گسترانند و زیر فشار به ورقه‎های کاغذ تبدیل می‎نمایند.

سلولز یک هیدرات کربن است. پنبه از رشته‎های بسیار نارک که ۹۸ درصد آن سلولزی است، تشکیل یافته است. در کارخانه پارچه بافی ابتدا پنبه حاصل از غوزه را حلاجی می‎کنند. سپس با آن نخ می‎ریسند و با نخها پره نخی می‎بافند.

در این جا تصویر تارهای سلولزی را در زیر میکروسکپ مشاهده می‎کنیم. سلولز در محلولهای مخصوص حل می‎شود. پس از حل کردن سلولز به محلول حاصل، اسید می‎افزایند. اسید سلولز را به صورت خمیر رسوب می‎دهد. سپس خمیر سلولز را از صافیهایی که سوراخهای ظریف دارند عبور می‎دهند تا به رشته‎های ظریفی، تبدیل شوند. یعنی به ابریشم مصنوعی تبدیل شوند.

گیاهان نه تنها، منبع مستقیم غذاها هستند بلکه به طور غیر مستقیم منشأ همه غذاهای حیوانی نیز محسوب می‎شوند. آدمی از دیر باز برای درمان بیماریها از گیاهان استفاده می‎کرده است. از گیاهان، فرآورده‎های دارویی، آرایشی، بهداشتی نیز به دست می‎آوریم.

 

 

  • پسورد: www.mspsoft.com
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=1981
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد گیاهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.