"> گلبول سفيد | ام اس پی سافت

گلبول سفید

گاهی باکتری های زیان آور از راه زخم وارد بدن شما می شوند. در این موقع پوست به عنوان اولین راه دفاعی نمی تواند جلوی آنها را بگیرد. پس ممکن است باکتری ها در داخل بدن شما تولید مثل کنند و زیاد شوند آنگاه از راه خون به همه جای بدن برسند و شما را بیمار کنند. گلبول های سفید خون با میکروب ها مبارزه می کنند. بدون گلبول های سفید بدن نمی تواند در مقابل میکروب ها زنده بماند.

گلبول های سفید به باکتری ها حمله می کنند بعضی گلبول های، میکروب ها را می خورند و بعضی دیگر راه های دیگری را انتخاب می کنند.

بعضی گلبول ها موادی مانند پادتن ترشح می کنند. پادتن ها می توانند باکتری های خاصی را بکشند. برای هر نوع باکتری، پادتن خاصی لازم است و یک نوع پادتن نمی تواند همه اقسام باکتری ها را نابود کند.

 

کمک به دفاع بدن:

ما وقتی بیمار می شویم که بدن ما نتواند در برابر میکروب ها مقاومت کند و آنها را از بین ببرد. در این هنگام پزشک با دادن دارو به دفاع بدن ما کمک می کند. مانند داروهای ضد عفونی کننده ها و آنتی بیوتیک ها.

بررسی عملکرد گلبولهای سفید نوتروفیل در لوسمی مسلوئید وزمن

 

در لوسمی میلوئید مزمن ئر نوتروفیل های بالغ از سلول پیش ساز میلوئید در مغز استخوان که دارای کرومزوم عیر طبیعی فیلادلفیا (ph1)میباشد بوجود می آیند . گلبولهای سفید نوتروفیل اگر چه تمایز یافته و بالغ بوده و از لحاظ مورفولژی طبیعی هستند ولی دارای اختلالات بیوشیمیائی و فو نکسیونل میباشند . بررسی عملکرد نوتروفیل ها شامل تستهای آزمایشگاهی ،‌بلع ،‌اپسونیزاسیون ، تخریب درون سلولی باکتری و قارچ در ۳۷ مورد بیماران مبتلا به لوسمی میلوئید مزمن در فاز مزمن نتایج قابل توجه از اختلال فعالیت نوتروفیل ها را نشان میدهد . بیماران تحت درمان نبوده و یا ۴ ماه از زمان مصرف دارو در آنها گذشته بوده است.

تست احیای NBT ( نیتروبلوتترازولیوم )‌ و تست تخریب درون سلولی و بلع باکتری و قارچ ،‌ (‌کاندیدا آلببیکانس )‌ در بیماران بمیزان قابل توجهی کاهش یافته است . (P<0.01)    تعداد گلبول سفید در خون و تعداد سلولهان نارس (‌بلاست )‌ در خون محیطی ارتباط معکوس با میزان مثبت شدن تست احیای NBT دارد (‌P<0.05)‌ . فعالیت تخریب باکتری و کاندید آلبیکانس توسط نوتروفیل ها نیز ارتباط معکوس با تعداد گلبولهای سفید و خصوصا تعدادی سلول های نارس  (‌میلوبلاست )‌در خون محیطی دارد .

بطور خلاصه این مطالعه نشان دهنده اختلال در جنبه های مختلف فاگوسیتوز و فعالیت باکتری کش در نوتروفیل های بیماران مبتلا به لوسمی میلوئید مزمن میباشد . با پیشرفت بیماری به طرف مرحله تسریع شده و بلاسیتک ،‌ اختلال عملکرد نوتروفیل ها بیشتر و گسترده تر میشود .

 

  • پسورد: www.mspsoft.com
مسعود شریفی پور

از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

    atena پاسخ

    عالي بود من كلاس پنجم هستم و براي تحقيق درباره درس مبارزه پنهان از اين مطالب كمك گرفتم.متشكرم.

کدیشن ! مارکت پروژه های برنامه نویسی راه اندازی شدیه توکه پا بریم ببینم