ورود / ثبت نام
0
0

قوم ثمود

249 بازدید

قوم ثمود

 

ثمود نام یکی از قبائل قدیم عرب است که در موصل در حد فاصل میان حجاز و شام می زیستند.
این قوم از فرزندان ثمود بن جاثر بن ارم بن سام بن نوح بودند. آنها شهرها و روستاهای فراوان داشته و دارای قدرت زیادی بودند، چنانچه در دل کوهها و سنگ ها خانه ای می ساختند و قوم ثمود نیز مانند بیشتر اقوام، بت پرست بودند.

بنابراین خداوند حضرت صالح علیه السلام را به پیامبری مبعوث نمود تا ایشان را از گمراهی باز دارد.
حضرت صالح (علیه السلام) هر آنچه آنان را به پرستش خداوند دعوت کرد، اثری نبخشید، تا اینکه ثمودیان گفتند در صورتی ایمان می آوریم که از دل کوه شتر زنده ای را بیرون بیاوری.
به اعجاز پیامبر خدا کوه شکافته شد و شتری از آن بیرون آمد. حضرت صالح به آنان هشدار داد که ضرری به شتر نزنند والا به عذاب الهی گرفتار خواهند شد.

اما قوم ثمود نه تنها ایمان نیاوردند. بلکه پس از مدتی با همدستی همدیگر شتر را از بین بردند. به این ترتیب حضرت صالح به همراه مومنان از شهر خارج شدند و عذاب الهی که بصورت صیحه ای وحشتناک بود بر آنان فرود آمد، به طوری که همگی آنان مردند.

قوم ثمود از اقوام بائده محسوب می شود، یعنی اقوامی که نابود شده اند. نام این قوم چندین بار در قرآن ذکر و همردیف اقوامی چون عاد شمرده شده است.
زمانی که پیامبر اسلام همراه با اصحابش از نزدیکی زمین های این قوم گذر می کرد، آنها را از وارد شدن به این زمین ها و آشامیدن از آب آن منع فرمود.

 

سرگذشت عبرت انگیز قوم ثمود!.

از ایـن بـه بـعـد بـه قـیـام ((صـالح )) پیامبر بزرگ خدا در میان قوم ((ثمود)) که در یک منطقه کـوهـستانى میان حجاز و شام زندگى مى کردند اشاره شده , نخست مى گوید:((ما به سوى قوم ثمود برادرشان صالح را فرستادیم )) (والى ثمود اخاهم صالحا).
پـیـامبر آنان صالح نیز همانند سایر پیامبران , نخستین گام را در راه هدایت آنهااز مساله توحید و یـکتاپرستى برداشت و به آنها ((گفت : اى قوم من ! خداوند یگانه را پرستش کنید که معبودى جز او ندارید)) (قال یا قوم اعبدوا اللّه ما لکم من اله غیره ).
سپس اضافه نمود: من بدون دلیل چیزى نمى گویم , ((بینه و دلیل روشن ازطرف پروردگارتان بـراى شـمـا آمده است و این همان شترى است که خداوند براى شما معجزه قرار داده است )) (قد جاتکم بینه من ربکم هذه ناقه اللّه لکم آیه ).
سپس به آنها مى گوید: ((او را به حال خود واگذارید و بگذارید در زمین خدابه چرا بپردازد, و به او آزار مـرسـانـیـد کـه عذاب دردناکى شما را فرا خواهد گرفت ))(فذروها تاکل فى ارض اللّه ولا تمسوها بسؤ فیاخذکم عذاب الیم ).
(آیه ) در این آیه مى گوید: ((به خاطر داشته باشید که خداوند شما راجانشینان در روى زمین بعد از قـوم عـاد قـرار داد, و در آن مستقر ساخت )) (واذکروااذ جعلکم خلفا من بعد عاد وبواکم فى الا رض ).
یعنى از یک سو نعمتهاى فراوان الهى را فراموش نکنید و از سوى دیگر توجه داشته باشید که پیش از شما اقوام طغیانگرى مانند قوم عاد بودند که بر اثرمخالفتهایشان به عذاب الهى گرفتار شدند و نابود گردیدند.
سـپس روى بعضى از نعمتها و امکانات خداداد قوم ثمود تکیه کرده ,مى گوید: شما در سرزمینى زنـدگى دارید که هم دشتهاى مسطح با خاکهاى مساعد وآماده که ((در دشتهایش قصرها براى خود بنا مى کنید و در کوهها براى خود خانه هامى تراشید)) (تتخذون من سهولها قصورا وتنحتون الجبال بیوتا).
و در پـایـان آیه مى گوید: ((این همه نعمتهاى فراوان خدا را یادآور شوید و درزمین فساد نکنید و کفران نعمت ننمایید)) (فاذکروا آلا اللّه ولا تعثوا فى الا رض مفسدین ).
(آیـه ) بـاز مـلاحـظـه مـى کـنیم که جمعیت اشراف و ثروتمندان خوش ظاهر وبدباطن سررشته مـخـالـفـت بـا ایـن پیامبر بزرگ الهى را به دست گرفتند و همان طور که قرآن مى گوید: ((این جمعیت اشرافى و متکبر از قوم صالح به افرادى از مستضعفان که ایمان آورده بودند گفتند: آیا به راسـتى شما مى دانید که صالح از طرف خداوندبراى راهنمایى ما فرستاده شده است )) (قال الملا الذین استکبروا من قومه للذین استضعفوا لمن آمن منهم اتعلمون ان صالحا مرسل من ربه ).
ولى به زودى با پاسخ قاطع آنان که حکایت از تصمیم و اراده قوى مى کردروبرو شدند و این پاسخ را از آنـان شـنـیـدند که ((گفتند: ما نه تنها مى دانیم صالح فرستاده خداست بلکه ) ما به آنچه او ماموریت دارد, و دعوت به سوى آن مى کند,ایمان آورده ایم )) (قالوا انا بما ارسل به مؤمنون ).
(آیـه ) ((ایـن مـغروران متکبر (دست از کار خود برنداشته و مجددا براى تضعیف روحیه جمعیت مـؤمنان ) گفتند: ما به آنچه شما ایمان آورده اید کافریم ))(قال الذین استکبروا انا بالذى آمنتم به کافرون ).
(آیـه ) هنگامى که ثروتمندان متکبر و خودخواه از ایجاد تزلزل درپایه هاى ایمان توده هاى مردم با ایـمان مایوس شدند, و از سوى دیگر مى دیدند باوجود ((ناقه )) که معجزه صالح محسوب مى شد, سـمپاشیهاى آنها به جایى نمى رسد,تصمیم به نابود کردن ناقه گرفتند, و قبل از هر چیز ((آن را پى کردند و کشتند و ازفرمان خدا سر برتافتند)) (فعقروا الناقه وعتوا عن امر ربهم ).
و بـه ایـن نیز قناعت نکردند بلکه به سراغ صالح آمدند و صریحا به او ((گفتند:اى صالح ! اگر تو فرستاده خدا هستى هر چه زودتر عذاب الهى را به سراغ مابفرست )) (وقالوا یا صالح ائتنا بما تعدنا ان کنت من المرسلین ).
ایـن سـخـن در حـقیقت برپا ساختن یک نوع جنگ اعصاب در مقابل صالح وبراى تضعیف روحیه ((صالح )) و مؤمنان بود.
(آیه ) هنگامى که آنها ستیزه جویى و طغیانگرى را به آخر رساندند وآخرین بارقه آمادگى ایمان را در وجـود خـود خـامـوش سـاخـتـند, مجازات الهى که طبق قانون انتخاب اصلح و از میان بردن مـوجـودات فاسد و مفسد صورت مى گیرد, به سراغ آنها آمد و ((آن چنان زمین لرزه اى قصرها و خـانه هاى مستحکمشان را تکان دادو فرو ریخت (و زندگى پرزرق و برق آنها را درهم کوبید) که صبحگاهان تنها جسم بى جان آنها در خانه هایشان باقى مانده بود)) (فاخذتهم الرجفه فاصبحوا فى دارهم جاثمین ).

قوم ثمود به چه وسیله نابود شدند ؟.

از آیه فوق استفاده مى شود که وسیله نابودى این قوم سرکش , زلزله بود, امااز آیه ۱۳ سوره فصلت بـر مى آید که صاعقه آنها را نابود کرد, و در آیه ۵ سوره حاقه مى خوانیم به وسیله یک عامل ویرانگر (طـاغیه ) از میان رفتند باید بگوییم ;Š این هرسه عامل به یک چیز بازگشت مى کنند, یعنى نخست صاعقه تولید مى شود و به دنبال آن زمین لرزه به وجود مى آید, و اما ((طاغیه )) به معنى موجودى اسـت کـه از حـدخود تجاوز کند و این هم , با زلزله سازگار است و هم با صاعقه , بنابراین تضادى درمیان آیات نیست .
(آیـه ) در ایـن آیه مى گوید: ((بعد از این جریان صالح از آنها روى برتافت وبه آنها گفت : من حق رسـالـت پـروردگـارم را ادا کـردم و آنـچه گفتنى بود به شما گفتم واز نصیحت و خیرخواهى کـوتـاهـى نـکردم , لکن شما خیرخواهان را دوست ندارید))(فتولى عنهم وقال یا قوم لقد ابلغتکم رساله ربى ونصحت لکم ولکن لا تحبون الناصحین ).
(آیه ).

 

  • پسورد: www.mspsoft.com
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=1951
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد قوم ثمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.