ورود / ثبت نام
0
0

توپولوژی های شبکه

410 بازدید

شبکه های کامپیوتری

وپولوژی شبکه ( Network Topology ) :
برای پیاده سازی یک شبکه نیاز به نقشه ای داریم که در داخل آن نوع و تعداد Media های مصرفی شامل کابلها ، کانکتورها مشخص شده است و چگونگی پیاده سازی شبکه از لحاظ فیزیکی در آن تعریف شده است. بطور مثال محل عبور کابلها و موارد دیگر.
انواع توپولوژی :
۱ – توپولوژی خطی ( BUS ) : در این توپولوژی تمام کامپیوتر ها توسط یک کابل به یکدیگر وصل شده اند. شبکه های BUS بر دو نوع می باشند :
الف ) Thin Net ب ) Thick Net
کابلهای مورد استفاده در این نوع توپولوژی کابلهای کواکسیال Coaxial می باشد. سرعت این شبکه ها حداکثر ۱۰Mb/Sec می باشد و همچنین عیب یابی و رفع مشکل این نوع از شبکه ها بسیار سخت می باشد.
۲ – توپولوژی Star :
در این توپولوژی همه کامپیوترها توسط کابلی به دستگاهی تحت عنوان هاب ( HUB ) متصل می شوند.
انواع کابلهای مورد استفاده در شبکه Star :
دو نوع کابل وجود دارد تحت عناوین ( STP ( Shielded Twist Pair و ( UTP ( Unshieded Twist Pair که STP کابلهایی هستند که دارای یک لایه محافظتی اضافه نسبت به UTP جهت جلوگیری از نفوذ نویز می باشند و از لحاظ قیمت از کابلهای UTP گرانتر می باشند. در این نوع کابل همانند UTP ، از ۸ رشته سیم تشکیل شده است که دو به دو به دور یکدیگر پییده شده اند و به این خاطر به آنها کابلهای زوج به هم تابیده شده گفته می شود.
کانکتور مورد استفاده در شبکه Star :
کانکتور مورد استفاده در این توپولوژی معروف به RJ-45 میباشد که شبیه کانکتورهای RJ-11 که برای تلفن استفاده می شود می باشد با این تفاوت که RJ-45 بصورت ۸ سوزنه ولی RJ-11 بصورت ۱۱ سوزنه می باشد.
انواع هاب ( Hub ) :
به ۳ دسته تقسیم می شوند :
الف ) Passive Hub : این نوع هابها خیلی قدیمی بوده و در حد یک ترمینال عمل می کند.
ب ) (Active Hub ( Passive Hub + Repeater : این نوع هابها علاوه بر اینکه کار Passsive Hub را انجام می دهند در داخل این نوع هابها دستگاهی بنام Repeater وجود دارد که این دستگاه فاصله تبادل اطلاعات ما را در شبکه افزایش می دهد و به نوعی یک تقویت کننده سیگنال می باشد.
ج ) ترکیبی ( Hybrid Hub ) : این نوع هاب ها علاوه بر انجام کار اکتیو هاب دارای قابلیت های اتصال شبکه به شبکه های دیگر را دارا می باشد.
سرعت تبادل اطلاعات در شبکه های Star بالا می باشد. معمولا این توپولوژی از شبکه دارای سرعت ۱۰ تا ۱۰۰Mb/Sec می باشد. برای آنکه سرعت خود را در یک شبکه Star تا ۱۰۰Mb/Sec افزایش دهیم می بایست هاب و کارت شبکه و کابل هر سه سرعت ۱۰۰Mb/Sec را ساپورت نمایند.
البته امروز با آمدن کابلهای CAT6 سرعت این نوع از شبکه ها به ۱۰۰۰Mb/Sec تا ۱۰۰۰۰ رسیده است. کابل های CAT5-e هم سرعت ۱۰۰۰ Mb/Sec رو ژوشش میدهند که ولی نسبت به CAT6 نرم تر و قابل اعطاف تر هستند و معمولان در کابل کشی درون اتاق ها یا بین switch ها استفاده میشن ولی از CAT6 به دلیل عدم انعطاف در کابل کشی های بین اتاق ها استفاده می کنند،توپولوژی های دیگری هم مثل Mesh که ترکیبی از ُstar و توپولوژی tree هست

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=113
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مسعود شریفی پور
از سال 88 که با برنامه نویسی آشنا شدم خیلی علاقه مند بودم یک بستر آموزشی بسازم در فضای وب و به انتشار آموزش های در این زمینه بپردازم.حالا یک تیم داریم و با قدرت رو به جلو حرکت میکنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد توپولوژی های شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.