ورود / ثبت نام
0
0

نصب و اجرای ASP.Net 5 روی Mac

901 بازدید
Mac

Mac

در این آموزش اومدیم ASP.NET 5 روی Mac نصب کنیم.mac همان سیستم عامل محصولات شرکت اپل.نمیشه گفت کاره ساده ای است ولی شامل نکاتی است که برسی میکنیم با ما همراه باشید.

بالاخره امروز فرارسید که امکان استقرار و توسعه (deploy and develop) اپلیکیشن های ASP.Net روی سیستم های Apple Mac فراهم شد. دقت کنید که گفتیم develop نه فقط deploy! برای این کار همچنین به ویرایشگر متنی مانند (Sublime Text،  Brackets، Atom، Emacs یا Vim) به همراه OmniSharp نیاز داریم. یا اگر می خواهید از Visual Studio Code، cross-platform IDE جدید مایکروسافت که از OmniSharp به همراه Roslyn استفاده می کند و Git integration را برای کنترل ورژن و پشتیبانی دیباگ محدود را فراهم می کند، استفاده نمایید.

Mac

برای برنامه نویسی اپلیکیشن های ASP.Net روی Mac، از این دستورالعمل برای نصب VS Code استفاده می کنیم. (همچنین VC Code می تواند برای برنامه نویسی TypeScript و Node.js استفاده شود.  می تواند برای م. ()ن های ام عیاری که روی ویندوز کار می کند رها کرده و خود را به نسخه ای با امکانات کمتر روی  ) برای باز کردن VC Code از طریق پنجره ترمینال، باید یک سری ورودی به فایل .bash_profile خود اضافه کنید. می توانید با تغییر مسیر جاری به دایرکتوری ریشه با استفاده از دستور cd ~/ بررسی کنید که آیا این فایل وجود دارد یا خیر، سپس با وارد کردن دستور ls –a تمامی فایل ها شامل فایل های پنهان را لیست نمایید. اگر فایل .bash_profile وجود نداشت با دستور touch .bash_profile آن را ایجاد نمایید. در غیر این صورت اگر وجود داشت، دستور open –e .bash_profile را وارد نمایید، و این فایل در TextEdit باز خواهد شد. سپس متن زیر را وارد فایل نمایید:

code () {
  if [[ $# = 0 ]]
  then
    open -a "Visual Studio Code"
  else
    [[ $۱ = /* ]] && F="$1" || F="$PWD/${1#./}"
    open -a "Visual Studio Code" --args "$F"
  fi
}
export PATH="~/npm-global/bin:$PATH"
source dnvm.sh

این دستور به شما این امکان را می دهد که در هر فولدری که باشید ازطریق پنجره ترمینال با تایپ code . به سادگی وارد  VSCode شوید، بنابراین می توانید فایل هایی که در آن فولدر وجود دارند ویرایش نمایید. همچنین پکیج منیجر Node را برای نصب Yeoman و ایجاد DotNet Version Manager برای هر یک از session ها تنظیم می کند.

کارهایی که برای نصب ASP.Net 5 روی Mac OS X ، به ترتیب زیر خواهد بود:

 • نصب Homebrew با command line developer tools
 • انتخاب Net 5 repo از Homebrew
 • نصب DotNet Version Manager
ruby -e “$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)”
brew tap aspnet/dnx
brew install dnvm
dnvm upgrade
source dnvm.sh

پس از آن، وارد کردن dnvm، version manager را می آورد که به شما امکان انتخاب و تنظیم ورژن های مختلف ASP.Net 5 را در زمان اجرا می دهد.

Mac

برای مشاهده لیست ورژن های نصب شده، dnvm list را وارد می کنیم.

Mac

سپس یک دایرکتوری ایجاد کرده و  VS Code را برای ایجاد اولین برنامه ASP.Net 5 اجرا می کنیم. طبق معمول با برنامه  Hello World! در کنسول شروع می کنیم. سریعترین راه برداشتن دو فایل از فولدر ConsoleApp  مربوط به  AspNet Samples Repo به نام های project.json و program.cs می باشد.

در زیر project.json را که dependency ها را لیست کرده، مشاهده می کنید:

 {
  "dependencies": {

  },
  "commands": {
    "ConsoleApp": "ConsoleApp"
  },
  "frameworks": {
    "dnx451": { },
    "dnxcore50": {
      "dependencies": {
        "System.Console": "4.0.0-beta-*"
      }
    }
  }
}

و در اینجا program.cs را داریم که به سادگی پیغام “Hello World” را در کنسول چاپ می کند.

using System;

public class Program
{
  public static void Main()
  {
    Console.WriteLine("Hello World");
  }
}

ویرایش program.cs در VS Code به شکل زیر است:

Mac

برای باز کردن برنامه، ترمینال را در دایرکتوری ConsoleApp باز می کنیم، dependency ها را بازیابی کرده و برنامه را اجرا می کنیم.

dnu restore
dnx . run

پیغام “Hello World” چاپ شده را باید به شکل زیر مشاهده نمایید:

Mac

برنامه های کنسول برای کارهایی که روی سرور اجرا می شوند، بسیار مناسب می باشند اما ASP.Net 5 اغلب برای اجرای برنامه های تحت وب استفاده می شود.  AspNet repo در GitHub یک  HelloWeb  sample دارد. که می توانید فایل های project.json و startup.cs را دانلود نمایید.

[divider style=”normal” top=”20″ bottom=”20″]

پیشنهاد میکنم:چگونگی انتشار برنامه وب ASP.NET MVC به Azure

[divider style=”normal” top=”20″ bottom=”20″]

در زیر فایل project.json را برای برنامه های تحت مشاهده نمایید. به دستور “kestrel” برای شروع HTTP listener در Mac OS X و Linux توجه نمایید:

{
  "version": "1.0.0-*",
  "dependencies": {
    "Kestrel": "1.0.0-*",
    "Microsoft.AspNet.Diagnostics": "1.0.0-*",
  },
  "commands": {
    "kestrel": "Microsoft.AspNet.Hosting --server Kestrel --server.urls http://localhost:5004"
  },
  "frameworks": {
    "dnx451": { },
    "dnxcore50": { }
  }
}

در اینجا فایل startup.cs را مشاهده می کنیم که با یک  endpoint تنظیمات را برای نمایش صفحه اصلی انجام می دهد.

using Microsoft.AspNet.Builder;

namespace HelloWeb
{
  public class Startup
  {
    public void Configure(IApplicationBuilder app)
    {
      app.UseWelcomePage();
    }
  }
}

برای شروع کار وب سرور، dependencyها را بازیابی کرده و سپس دستور kestrel را وارد می کنیم:

dnu restore
dnx . kestrel

VS Code همچنین به شما این امکان را می دهد که دستورات را از طریق command palette نیز اجرا نمایید، که با تایپ  ⇧⌘P می توانید آن را باز کنید. از آنجا یک دستور از دستوراتی که در بخش “commands” فایل project.json لیست شده وارد نمایید. به عنوان مثال، “kestrel”

Mac

سپس یک مرورگر باز کرده و آدرس http://localhost:5004/ را وارد نمایید. پیغامی با عنوان اینکه وب سرور شروع به اجرا کرده، مشاهده خواهید کرد. برای پایان آن، روی Enter کلیک نمایید. اگر متوقف نشد، ترمینال دیگری برای kill کردن فرایند باز کنید: ps  kill -9 {PID #}(مشاهده لیستی از PIDها)

Mac

علاوه بر برنامه های کنسول و مثال Hello Web، شما می توانید برنامه های خود را براساس نمونه هایی که پیش از این در ویندوز مشاهده کرده اید، توسعه دهید. برای داشتن تجربه ای مشابه، باید Yeoman را نصب کنید که انواع مختلف برنامه های ASP.Net 5 مانند MVC 6 یا Web API(که به طور تکنیکی در حال حاضر بخشی از MVC 6 می باشد) را ارائه می دهد. برای نصب Yeoman به Node Package Manager نیاز داریم، که می توانید آن را از اینجا دانلود کرده و نصب نمایید. زمانی که Node را نصب کردید، می توانید از آن برای نصب Yeoman، asp.net generator، grunt و bower استفاده کنید.

sudo npm install -g yo grunt-cli generator-aspnet bower

بعد از نصب Yeoman، می توانید به یک دایرکتوری در ترمینال بروید که می خواهید برنامه خود را در زیر دایرکتوری های آن بسازید. سپس اجرا نمایید:

yo aspnet

دستور بالا چندین انتخاب را در اختیار شما قرار می دهد، برای مثال، می توانید Web API Application را انتخاب نمایید که سپس برنامه Web API را با یک valuescontroller ارائه می کند. اگر dnu restore و  dnx . kestrel  را اجرا کنید همان طور که برای برنامه تحت وب انجام دادید، می توانید به آدرس زیر رفته و مقادیر JSON را بگیرید:

http://localhost:5001/api/values

و به این ترتیب می توانید برنامه های  ASP.Net  ۵ را در Mac OS X ایجاد نمایید.

امیدوارم کرده باشید.موفق باشید 🙂

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://www.mspsoft.com/?p=18232
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فاطمه زکایی
فاطمه زکایی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی نرم افزار، مدت سه سال هست که در زمینه توسعه اپلیکیشن های تحت وب و اندروید و همچنین تولید محتوای تخصصی برنامه نویسی تحت وب و اندروید در مجموعه mspsoft در خدمت شما هستم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نصب و اجرای ASP.Net 5 روی Mac

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.